V Vojniku so se odločili za obnovo kulturnega doma


V 7. številki Novega tednika je bilo objavljeno v članku iz dela Kulturnega ‘društva v Vojniku, da bi opustili obnavljanje obstoječega kulturnega doma in se podali v prizadevanja za novogradnjo. Iz razgovora s predstavniki kulturnega društva pa je postala slika jasnejša: prizadevanja za novogradnjo so bila v načrtih prejšnjega društvenega vodstva. 12. februarja pa je bila izredna seja izvršnega odbora Prosvetnega društva France Prešeren v Vojniku, kjer so se dogovorili dokončno za obnovo obstoječega doma. Posebna komisija v sestavi Marjan Adamič, Adolf Jane in Beno Podrgajs si je ogledala sedanje stanje doma in ugotovila, da je vsaka investicija v obnovo smiselna. Dokončati bo treba dela za dvoranski pod, dokončati dela za ogrevanje, popravilo elektrike in strehe, ter ureditev sanitarij. Vse to so ocenili z minimalno ceno vrednosti 100.000 dinarjev (cena časopisa 5 din, op.), od tega jim je že krajevna skupnost Vojnik odobrila 30.000 dinarjev, kar je dober zgled sodelovanja.

12. marca predvidevajo skupen sestanek predstavnikov Prosvetnega društva in krajevne skupnosti, da bi se dogovorili za širšo akcijo obnove kulturnega doma, saj je sama društvena dejavnost ustvarila potrebe, ki so brez lastnega društvenega prostora neizvedljive. Ce samo omenimo delo knjižnice, ki je lansko leto beležila 2000 izposojenih knjig. Recitacijska skupina sedaj vadi v šoli, dramske dejavnosti pa ne more razvijati, ker nima odra. Samo v lanskem letu je imela 10 nastopov.

Med najbolj delavnimi je pevski zbor, ki je imel lani 49 nastopov in šteje 26 pevcev. Izredno delavnost je pokazala tudi godba na pihala, ki je imela lani 18 koncertov, sodelovala na 14 proslavah in 18 pogrebih. V njej sodeluje 27 glasbenikov, ki imajo vsi svoje instrumente in obleke. Kulturni dom bi torej vsem dejavnostim v društvu pomenil boljše pogoje dela. Vse sile bodo usmerili v to, da bodo obnovo čimprej dosegli, videti pa je, da bo novo vodstvo (predsednik Beno Podrgajs dosledno izvajalo dogovorjeni program. Tudi povezava s krajevno skupnostjo se vedno bolj krepi in prvi dokaz je že pomoč obnovi doma. Ta pomoč pa seveda ne bi smela ostati samo s strani krajevne skupnosti. Po točno izdelanem načrtu in finančnem predračunu, bi tudi kulturna skupnost celjske občine morala nameniti del sredstev za obnovo doma, ki je pred leti dajal streho premnogim kulturnikom, če se spomnimo samo vseh dramskih revij, ki so bile leta in leta zapored v Vojniku.

Osnovna šola nudi v sedanjih razmerah kolikor more, vendar to ni isto, kot urejen, z odrom ustrezno opremljen dom, ki ga rabi društvo z dvema močnima dejavnostima: pevskim zborom in godbo na pihala, sedanja recitacijska skupina je v bistvu tudi dramska, pa to ne more biti, ker nima odra.

Prosvetno društvo France Prešeren v Vojniku je torej pred novim pomembnim obdobjem. Tudi zaradi tega, ker se je Vojnik sam kot kraj zelo razširil in v novih stanovanjskih blokih in hišah mnogi društveno dejavnost niti ne poznajo. Zato jim naj bi nenazadnje tudi pomagala oglasna deska, ki so jo sicer nekoč v Vojniku že imeli.

Novi tednik, 8. 3. 1979