Visoke kazni za kršilce prometnih predpisov


Celjski občinski ljudski odbor pripravlja nov odlok o ureditvi prometa na svojem območju. Promet v celjskem mestu je v zadnjem času tako narastel, da je treba doslej veljavni odlok o marsičem dopolniti. O novem odloku so razpravljali že v stanovanjskih skupnostih in tudi v nekaterih društvih; dopolnjen s pripombami In spremembami bo — če ga bo občinski ljudski odbor sprejel, seveda — začel veljati v aprilu ali maju. Poglejmo, kaj odlok novega določa!

V mestu naj bi prepovedali promet z vprežnimi vozili, tovornimi ročnimi vozički in tudi ne bodo več smeli goniti po celjskih ulicah živine. Vse to naj bi veljalo za območje od bivšega mostu čez Savinjo — pri gostilni Pantner — po ulici XIV. divizije, Titovem trgu, Aškerčevi ulici, po Mariborski cesti do Levstikove ulice, po Gregorčičevi ulici do križišča z Ljubljansko cesto in od tam po Jurčičevi ulici do obrežja Savinje. Promet s tovornimi vozički pa odlok prepoveduje tudi po cesti prvega reda od priključka ceste iz Trnovelj v cesto I. reda pri Majdičevem mlinu, do železniškega prehoda v Medlogu. Dovoljeno pa je prečkanje cest in ulic na križišču Ljubljanske ceste s Čopovo ulico.

Ta odločitev bo nedvomno močno prizadela voznike vprežnih vozil. Toda, če dobro pomislimo, kako nemogoč je bil promet, ko so vprežna vozila tudi v samem najožjem mestnem središču, odlok razumemo in se z njim strinjamo. Novi odlok bo v Celju dodobra uredil tudi parkiranje. Točno določa, kje lahko parkirajo tovorna vozila, kje osebni avtomobili in končno — kje lahko »parkirajo« kolesa. Tako naj bi osebni avtomobili in motorna kolesa parkirali na parkirnem prostoru ob Gubčevi ulici, na Titovem trgu, v Razlagovi ulici, na Trgu V. kongresa, na parkirnem prostoru poleg gostilne »Ojstrica«, na Trgu Svobode in na prostoru za občinskim ljudskim odborom. Tovorni avtomobili bodo našli svoj prostor na Mariborski cesti poleg »Kovinotehne« in na Ljubljanski cesti poleg »Avtomoto servisa«. In kolesa? Odlok prepoveduje prislanjanje koles na pločnike in zgradbe. Kolesa naj bodo shranjena v kolesarnicah ali pa na prostorih, ki bodo za to posebej določeni. O parkiranju samo še to: kjer je parkiranje pod nadzorstvom, morajo koristniki plačati določeno pristojbino.

Ker je nekaj ulic v mestnem središču zaprtih, na nekaterih mestih pa je parkiranje prepovedano, bo treba urediti tudi vprašanje preskrbe celjskih trgovin. Prav bi bilo, da bi se vozila, ki jim pripeljejo blago, ustavila kje v stranskih ulicah, ali pa da bi razkladanje in nakladanje opravili ponoči in tako manj ovirali promet.

Različne razprave bo nedvomno sprožil tisti člen novega odloka, ki otrokom, ki še niso stari deset let, prepoveduje vožnjo s kolesom. Otroci pa, ki so med desetim in kolo le, če bodo imeli legitimacijo ali značko o opravljenem kolesarskem izpitu. Otroci bodo lahko te izpite opravili v šoli. Sploh bodo v šolah prometni vzgoji posvetili več pozornosti. Da pa bi lahko teorijo kar najbolj združili s prakso, bodo pri hudinjski šoli verjetno zgradili avtodrom, ki ga bodo za pouk o pravilni vožnji uporabljali šolarji, pa tudi avtomoto društva.

Novi odlok predvideva seveda še marsikaj drugega: izvajalcem gradbenih del na cestah določa, da morajo gradbišča zavarovati tako, da ne ogrožajo varnosti, nato — da bodo smeli kandidati za vozniške izpite voziti po mestu šele, ko bodo opravili več kot osem ur praktične vožnje itd. Za kršitev vseh teh določil določa novi odlok zelo visoke denarne kazni — od pet sto do deset tisoč dinarjev! No, verjetno bomo zdaj dobro premislili, predno bomo ustavili vozilo na prepovedanem mestu.

V prihodnjem razdobju bodo pristojni organi uredili tudi prehode za pešce, sistematičneje razporedili prometne znake, zaprli nekatere ceste v središču v obe, druge pa samo v eno smer itd. Vse to zato, da bi bil promet na naših ulicah čimbolj varen.

Celjski tednik, 1. 3. 1963