Žlindra, cenen gradbeni material za gradnjo stanovanjskih hišic


Veliko pomanjkanje stanovanj v Celju, je podjetje Apnenik Pečovnik privedlo do razmišljanja, da bi žlindro kot odpadni material praktično uporabili v gradbene svrhe in s tem nudili graditeljem stanovanjskih hišic cenen, trpežen in soliden gradbeni material. Podjetje se je povezalo z Zavodom za raziskovanje materiala in konstrukcij LRS v Ljubljani. Raziskave so pokazale, da je možno žlindro kot odpadni material v gradbeništvu uporabiti v različnih kombinacijah: zmleta žlindra kot dodatek portland cementu da enakovredno zmes; nesortirana žlindra v komadih različnih dimenzij, mešana s cementom, služi za uporabo lahkih betonov, presejana žlindra za uporabo zunanjih in notranjih ometov itd.

Žlindra, s katero razpolaga Apnenik Pečovnik, ima izrazite hidravlične lastnosti in spada med hidravlične vezilce. Različni ugaski imajo enake vezilne sposobnosti ter je iz njih pripravljena malta pokazala po sedmih dneh vodnega ležanja popolno stabilnost in trdnost na pritisk 15 kg/cm-. Zaradi teh lastnosti lahko žlindro uporabimo v dveh smereh: ali kot primes k apnu (hidravlično apno, ki služi kot prvovrstno vezivo za zidavo), ali pa kot omet, zlasti za zunanjo površino stavb. Tak omet je dosti odpornejši od navadnega apnenega ometa. Žlindra kot primes cementu v količini do 30% je polnovredna primes, v kolikor je žlindra enako fino drobljena kot cement sam. Dodatek žlindre k cementu ne zmanjšuje njegove trdnosti, temveč napravi material še bolj odporen proti izluževanju.

Gradbena podjetja bi lahko žlindro uporabljala za lahke betone, za malto, ki se rabi pri zidanju z opečnimi izdelki in za grobe notranje in zunanje omete. Takšna uporaba bi gradnje zelo pocenila. Če bi žlindro uporabljali za opažni način zidanja, bi gradnja takih stanovanjskih hiš bila za polovico cenejša v primerjavi z gradnjo z opečnimi izdelki. Gradnja stanov, hiš na opažni sistem z nabijanjem mešanice žlindre v kombinaciji z živim apnom ali cementom je praktično mogoča in izredno cenena. Manjši objekti, grajeni na tak način, so izredno trdni in elastični, izkažejo pa tudi prav dobre izolacijske sposobnosti. Cena temu materialu je izredno nizka in vsakomur dostopna.

Podjetje Pečovnik bo rade volje pomagalo z nasveti vsakomur, kdor se hoče odločiti za uporabo žlindre pri gradnji stanovanjskih objektov.

Savinjski vestnik, 3. 9. 1954