Bo vlada končno prisluhnila argumentom, ali vztrajala na potvorjeni trasi hitre ceste?


protest parizlje oktober 2016 - panoV soboto so se občani spodnje Savinjske doline, ki nasprotujejo umestitvi hitre ceste tretje razvojne osi med Velenjem in Šentrupertom zbrali pri Parižljah in znova opozorili, da država nadaljuje s postopki, pri tem pa se ne ozira na številne utemeljene pripombe. Tako je trasa F-2-2 pred nekaj leti že bila označena kot neprimerna, prav tako pa je problematično vrednotenje različic, po katerih je dobila prednost pred traso F-6, ki teče po koridorju sedanje magistralke Velenje-Arja vas.

Na zborovanju so predstavniki civilnih iniciativ poudarili, da že skoraj desetletje podajajo pripombe na vrednotenje tras, vmes pa je celo ena izmed vlad ugotovila, da je študija neprepričljiva. Vmes so se vlade menjale in odkljukana, 188 milijonov dražja, trasa je sedaj znova postala aktualna …

Okoli 500 ljudi je nagovorilo dobrih ducat govorcev, pri tem pa je bilo zaznati tudi nekaj razočaranja nad neprisotnostjo izvoljenih lokalnih županov, prav tako na shod zaradi “neodložljivih obveznosti” ni upal priti marsikdo drug.

Prisotne so poleg aktivistov Združenih civilnih iniciativ spodnje Savinjske doline in nekaterih organizacij nagovorila poslanca Ljubo Žnidar (SDS), Matjaž Hanžek (TRS-ZL) in predsednik KGZS Cvetko Zupančič, ki je dejal, da o problematiki komunicira s predsednikom vlade. Prav tako je poudaril, da v Sloveniji na prebivalca razpolagamo le z 800 kvadratnimi metri kmetijskih zemljišč, morali pa bi z 2000. Poleg tega je kar 80 % zemljišč na območjih z omejenimi pogoji obdelovanja, kar pomeni, da so plodne ravnice, kot npr. te med goro Oljko in avtocesto A1, še toliko bolj pomembne.

protes parizlje oktober 2016 - obcani

Predstavniki iniciativ so poudarili, da predlagana trasa F2-2 med Velenjem in Šentrupertom ne povezuje Celja in Velenja, s čimer se prometna učinkovitost med omenjenima središčema ne izboljšuje. Prav tako je trasa ogromen investicijski zalogaj, saj je od drugih predlaganih poti dražja za kar 188 milijonov € in s tem oddaljuje izgradnjo ceste do Koroške. Predvidena trasa tudi uničuje prvovrstna kmetijska zemljišča v samem osrčju Savinjske doline, čemur nasprotuje kmetijsko ministrstvo.

Poudarili so, da so od leta 2007 že 18-krat podali pripombe na vrednotenje tras, ker so v primerjalni študiji kmetijske površine prešteli napačno. Študija vrednotenja je neprepričljiva, kar je Vlada sama ugotovila leta 2011. V prometni študiji pa so ponaredili število delovnih mest v Celju.

Prizadeti prebivalci ne morejo razumeti, zakaj država vztraja pri varianti, ki jo je že sama ovrgla. Ta trasa F2-2 je po njihovem neutemeljena, ker predlaga novo cesto tam, kjer sedanje zadostujejo. Ker pa promet ostaja med večjimi mesti, želijo zgraditi še eno štiripasovnico med Velenjem in Celjem. Želijo zgraditi obe, čeprav bi bila ena čisto dovolj, kar jih spominja na TEŠ 6.

Če strnemo, po njihovem mnenju predlog F2-2 po nepotrebnem troši 188 mio eur, uničuje 46 ha kmetijske zemlje več, ruši 43 hiš in škodi ostalim regijam, ki potrebujejo boljše ceste. Korošcem škodi, ker bi se denar za njihovo cesto porabil na omenjeni trasi. Prepričani so, da bi 33 tisoč Velenjčanov že imelo cesto, če ne bi županova ekipa vztrajala pri nesprejemljivih predlogih.

Na zborovanju je bilo slišati tudi že o prvi vloženi kazenski ovadbi, tožilstvo pa je ni zavrglo, ampak jo kot utemeljeno obravnava.

bR

fitness-olimpus-polsi