Celje v Leipzigu s projektom EPOurban za obnovo 27 stavb v središču mesta


epo urbanPrejšnji teden je bila v nemškem Leipzigu akademija projekta EPOurban, ki je bila organizirana  s strani dveh podobnih projektov, projekta EPOurban in projekta URBACT – CSI Europe. Na akademiji so bili predstavljeni rezultati dosedanjega dela, ki jih je predstavila tudi Mestna občina Celje.

Ključna področja akademije so bila

  • inovativni strateški pristopi za motiviranje in vključevanje privatnih lastnikov zgradb v procese reurbanizacije mestnih jeder,
  • energetsko učinkovite prenove zgradb,
  • možni alternativni instrumenti sofinanciranja takšnih obnov in
  • ideje kako uporabiti različne pristope za drugačno uporabo (praznih) zgradb ter tako zagotoviti ekonomsko  vzdržnost in učinkovitost prenov.

V času tridnevnega dogodka so posamezni projektni partnerji izmenjali in predstavili dosedanje izkušnje mest pri delu z zgradbami v prvi pilotski fazi. Rezultate prve pilotske faze bodo uporabili za boljše delo v drugi pilotski fazi pri delu z drugim paketom zgradb. V projekt EPOurban je vključenih devet partnerjev iz mest Leipzig (Nemčija), Sopot (Poljska), Praga (Češka), Celje (Slovenija), Bolzano (Italija), Bratislava (Slovaška) in regionalna razvojna agencija Voitsberg (Avstrija) z občinama Koflach, Baernbach in Voitsberg. Mesta se ukvarjajo z vključevanjem zasebnih lastnikov v procese prenove zgradb preko nudenja svetovalne storitve.  Academia Istropolitana Nova (Slovaška) sodeluje v projektu kot znanstveni partner.

Prva EPOurban Akademija je združila vsebino dveh mednarodnih projektov – EPOurban projekt in projekt  URBACT CSI Europe pod nazivom celotnega dogodka »Leipzig – priročnik za nove strategije mest«. Projekt URBACT CSI Europe se ukvarja z možnostjo vzpostavitve različnih finančnih skladov za urbani razvoj mest. Kombinacija dogodkov obeh projektov je omogočila izmenjavo izkušenj in razpravo o novih, alternativnih strategijah za prenove in oživljanje mest. Oba projekta sta imela po besedah iz Mestne občine Celje koristi od izmenjave in tako na najboljši način naslovila širše občinstvo.

EPOurban projekt, ki ga izvaja MOC omogoča vključevanja privatnih lastnikov stanovanjskih objektov v starem mestnem jedru v proces mestnega prestrukturiranja (obnove fasad…). Osnovni namen projekta je ozaveščanje in spodbujanje privatnih lastnikov zgradb v starem mestnem jedru za prenove teh zgradb. V okviru projekta bo vzpostavljena ekipa notranjih in zunanjih svetovalcev, ki bo skozi svetovanje privatnim lastnikom izdelala akcijske načrte prenove 27 zgradb, in sicer za arhitekturno usklajene in finančno vzdržne obnove. Projekt se izvaja v okviru programa Central Europe in je sofinanciran iz EU sredstev. Skupna vrednost projekta, ki je torej financiran s strani EU sredstev, za MOC znaša 240.000 €. Trenutno je formirana svetovalna skupina 14 notranjih in zunanjih svetovalcev, ki je pričela delati akcijske načrte za posamezne zgradbe. V prvi fazi svetovanja bodo obdelali 13 zgradb do februarja 2014 in nato še 14 zgradb v drugi fazi.

Za nadaljevanje dela v starem mestnem jedru v Celju v prihodnosti so bile pomembne naslednje vsebine iz akademije:

–          energetsko učinkovite prenove zgradb, ki so zaščitene kot kulturna dediščina

–          iskanje alternativnih finančnih inštrumentov za sofinanciranje obnov privatnih lastnikov

–          vzpostavitev trajnostnega sistema svetovanja po zaključku projekta

–          iskanje novih konceptov za prazna stanovanja in prazne lokale

–          večja promocija projekta in svetovalnih storitev, ki jih projekt nudi ter

–          intenzivna razprava v političnih krogih o potrebnih prenovah.

 Pred zaključkom EPOurban projekta v novembru 2014 bo organizirana druga akademija, kjer bodo ocenili delo v drugi pilotski fazi. Na osnovi izkušenj pilotskih faz bo narejeno orodje in vzpostavljena politika, ki jo bodo lahko za namene svetovanja privatnim lastnikom uporabljala ostala evropska mesta.