Drugo največje število potrjenih okužb, umrlo 20 obolelih. Za okužbo dovzetnih še okoli pol milijona prebivalcev Slovenije


Intervju glavnega epidemiologa v državi Maria Fafangla, ki ga je dal za Radio Slovenija je na voljo tukaj.

Hitrost naraščanja epidemije se upočasnjuje

Najnovejša analiza epidemičnega stanja v Sloveniji, ki so jo opravili na Institutu Jožef Stefan kaže, da naj bi epidemija, kljub naraščanju, že nakazovala, da se hitrost naraščanja upočasnjuje. Raziskovalci IJS dodajajo, da bomo predvidoma konec konec tedna presegli maksimalno število covidnih bolnikov v enotah intenzivne terapije v drugem valu, naraščanje števila bolnikov pa se bo tudi potem nadaljevalo z nezmanjšano hitrostjo.

Zdaj je ključno, da zares dosledno izvajajmo pravilo CPT in vse ostale ukrepe in s tem krivulje obrnemo navzdol, saj zaradi dolgih časovnih zamikov od okužbe do hospitalizacije popravnega izpita ne bo. Najučinkovitejši ukrep za obvladovanje epidemije je cepljenje, saj pomembno zmanjša verjetnost za okužbo in težji potek bolezni. S cepljenjem rizične populacije se pomembno zmanjša kumulativno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo. Posledično je manj ovirano izvajanje elektivnih programov, zdravstvo pa postane bolj dostopno. Pri tako kužnem virusu, kot je različica delta, ki bo postal endemičen in se bodo z njim srečali bolj ali manj vsi, le cepljenje zmanjša kumulativno število hospitaliziranih, ukrepi to isto kumulativno število bolnikov le razporedijo na daljše časovno obdobje, dodajajo na IJS. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno R=1,25. Pkriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi.

Ocenjujejo tudi, da je trenutno delež kužnih približno 2,7 % prebivalstva oz. približno vsak 35. prebivalec. Ocenjujejo, da je hkrati neprecepljenih in neprekuženih še približno slaba petina prebivalstva, dovzetnih pa približno slaba četrtina prebivalstva, ker cepiva niso 100 % učinkovita in ker imunost s časom upada. Celotna analiza je na voljo tukaj.

Po napovedih Janeza Žiberta z ljubljanske zdravstvene fakultete bo vrhunec širjenja okužbe dosežen konec meseca. Zaradi vse večjega navala na bolnišnice in nič kaj optimističnih kazalcev za naslednje tedne, ko se bo glede na trenutno število okuženih naval na bolnišnice še stopnjeval, so bili že pred dnevi k pomoči pozvani tako dijaki kot študentje zdravstvenih usmeritev ter vsi, ki imajo potrebna zdravstvena znanja, da priskočijo na pomoč bolnišnicam.

V bolnišnici skoraj 900 covidnih bolnikov

Včeraj je bilo opravljenih skupaj 51.256 testov (PCR + HAT) na virus SARS-CoV-2. Izvidi PCR testov so potrdili skupno 4.481 okužb, kar je 29,5 % več kot teden prej, ko je bilo potrjeno okuženih 3.459 oseb. To je drugo največje število potrjenih dnevnih okužb.

Opravljenih je bilo 40.685 hitrih antigenskih testov (HAGT) in 10.571 molekularnih PCR testov, ki so potrdili 4.481 okužb z deležem pozitivnih izvidov 42,4 %.

Hospitaliziranih je 889 covidnih bolnikov oz. 15 več kot dan prej. Od vseh jih trenutno 187 potrebuje intenzivno covid nego oz. enako kot dan prej. V bolnišnice so bili sprejeti 104 bolniki s hujšim potekom covida-19. Iz bolnišnic so odpustili 69 prebolevnikov. Najmlajši hospitalizirani covidni bolnik je star 20 let, najmlajši hospitalizirani bolnik na covid intenzivi pa je star 28 let. Včeraj je umrlo 20 bolnikov s covidom-19, kar je največ po 30. januarju, ko jih je umrlo 21. Od začetka epidemije je skupaj umrlo 4.875 bolnikov s covidom-19.

UKC Ljubljana trenutno oskrbuje 239 bolnikov s covidom-19, od teh jih je 71 na oddelku za intenzivno zdravljenje. Povprečna starost je na navadnih oddelkih je 70 let, na intenzivnih pa 61 let. Najmlajši na navadnem oddelku je star 24 let, na intenzivnem oddelku pa 32. Okuženih je tudi pet porodnic in trije otroci – dva stara 11 mesecev in eden, ki je star dve leti. Na navadnih oddelkih UKC LJ je necepljenih 60 odstotkov bolnikov s covidom-19, v intenzivni negi pa je necepljenih skoraj 80 odstotkov. Med cepljenimi hospitaliziranimi prevladujejo posamezniki, ki so se cepili pred več kot 6 meseci. Večinoma gre za starejše osebe s sočasnimi boleznimi, tretjina od necepljenih bolnikov na intenzivnih oddelkih je hudo imunokompromitiranih,

7-dnevno povprečno število potrjeno okuženih je 3.322 okuženih oseb (včeraj 3.178). 14-dnevna pojavnost na 100 tisoč prebivalcev je 1.849 (včeraj 1.785).

Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je 39.011 (včeraj 37.669).

Epidemiološko stanje na Celjskem

Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih rekordnih 619 okužb (prejšnji teden 515). Največ okužb je bilo potrjenih v občini Celje 107, sledijo Velenje 90, Slovenske Konjice 49, Šentjur 39, Rogaška Slatina 38, Žalec 31, Šmarje pri Jelšah 28, Postojna 26, Ljubno 20, Vojnik 20, Šoštanj 19, Zreče 19, Šmartno ob Paki 18, Mozirje 16, Braslovče 12, Polzela 12, Rogatec 10, Podčetrtek 9, Štore 9, Gornji Grad 8, Luče 8, Vitanje 8, Prebold 7, Rečica ob Savinji 7, Tabor 7, Kozje 6, Laško 6, Nazarje 6, Vransko 4, Dobje 3, Dobrna 3.

7-dnevno povprečno število okuženih v savinjski regiji je 427,9 (včeraj 413,0).

Splošni bolnišnici Celje se zdravi 95 bolnikov s hudim potekom covida-19 (včeraj 97). 22 covidnih bolnikov potrebuje intenzivno covid nego. Včeraj so sprejeli 10 covidnih bolnikov, odpustili so 10 prebolevnikov, v SB Celje sta umrla 2 bolnika s covidom-19.

Precepljenost

Po podatkih NIJZ-a je bilo do sedaj s prvim odmerkom cepljenih 1.199.515 oseb. To je 57 % vseh prebivalcev Slovenije, cepljene je 67 % vse odrasle populacije. Z vsemi odmerki pa 1.126.531 oz. 53 % vseh prebivalcev (63 % vse odrasle populacije).

Podatke o tem, koliko potrjeno okuženih in hospitaliziranih v Sloveniji je polno cepljenih proti covidu-19, najdete tukaj.

Kakšna je trenutna precepljenost po regijah, občinah ter na nacionalni ravni, kakor tudi ostale informacije o cepljenju, najdete tukaj.

Urnik cepljenj za nenaročene, ki jih redno izvaja ZD Celje najdete TUKAJ – klik – celjski cepilni center se je z 31. avgustom začasno selil v dvorano Zlatorog – več tukaj.

Cepilno mesto je od 2. avgusta 2021 tudi v Urgentnem centru Splošne bolnišnice Celje. Več tukaj. Seznam vseh cepilnih enot po Sloveniji najdete tukaj.

Več informacij o cepljenju proti covidu-19 najdete tukaj. Kdaj in kje po lokacijah po Sloveniji se nahajajo mobilne cepilne enote najdete tukaj.

B.S., foto: UKC Ljubljana