V začetku aprila je bil s strani celjskih mestnih svetnikov podprt projekt Potniški center Celje, ki bo zrasel tik ob Železniški postaji Celje. Gre za enega izmed ključnih strateških projektov, sofinanciranega tako s strani Mestne občine Celje kot tudi Ministrstva za infrastrukturo, ki bo Celju doprinesel varno in predvsem učinkovito prometno stičišče.
Prav tako pa se pri mestni oblasti porajajo razmišljanja o izgradnji gondole na Stari grad, ki bi izboljšala njegovo dostopnost in s tem turistično atraktivnost. Nekaj prebivalcev mesta smo povprašali, kako gledajo na tovrstne ideje
Projekt vključuje združitev in prenovo avtobusne ter železniške postaje, izgradnjo novega garažnega objekta, ureditev prostora za taksi službe, več javnih kolesarnic ter sistema za souporabo vozil. Odprti vprašanji ostajata še gradnja gondole od železniške postaje do gradu, ter ponovna umestitev Šubičevega paviljona v staro mestno jedro.
Rešitve za projekt, ki zaenkrat ostaja še v fazi priprave natečaja, bodo zbrane do jeseni. Takrat bo pripravljena časovnica izvedbe, kar je tudi razlog, da podrobnosti projekta še niso znane – denimo število novih parkirnih mest ali lokacija ponovne umestitve Šubičevega paviljona v staro mestno jedro.
Ker projekt strmi k boljši povezanosti javnega prometa, je načrtovana združitev glavne avtobusne in železniške postaje. Kaj bo na mestu zdajšnje avtobusne postaje, pa še ni določeno.
Del dolgoročne vizije za Mestno občino Celje predstavlja možnost žičniške povezave s Celjskim gradom, ki bi služila tako domačinom kot obiskovalcem mesta in bi pomembno prispevala k trajnostni dostopnosti ene pomembnejših točk območja. Iz Mestne občine še dodajajo, da je o cenah vozovnic gondole prezgodaj govoriti, vsekakor pa si prizadevajo, da bi bile dostopne širši javnosti.
Kako pa ministrstvo upravičuje investicijo v gondolo v času, ko številna mesta še vedno nimajo urejene osnovne prometne infrastrukture?
Ministrstvo poudarja, da s projektom izgradnje žičniške naprave ni seznanjeno in gradnje le te ne upravičuje. Odločitev o podelitvi koncesije prenaša na Mestno občino Celje, ki pa mora odločiti o utemeljenosti načrtovane gradnje ter oceniti potrebo po žičniški napravi.
Kaj o novem potniškem centru in izgradnji gondole menijo prebivalci mestnega središča?
Katarina Žnidarec meni, da je trenutna prometna ureditev v mestu boljša kot v preteklosti. Smiselno je, da je mestno jedro zaprto za motorni promet, kar omogoča nemoteno gibanje obiskovalcev. “Ideja o gondoli do Celjskega gradu se mi zdi zanimiva, predvsem za gibalno ovirane osebe. Zagotovo je privlačna tudi za turiste, ki bi doživeli nekaj novega. Mesto Celje ima po mojem mnenju dovolj parkirišč, seveda pa bi jih bilo potrebno nekoliko prilagoditi, saj so dimenzije avtomobilov vedno večje. Za naše mesto pa si želim predvsem čim več urejenih travnatih površin,” je še dodala o novem projektu.
“V centru mesta pogosto nastajajo zastoji, zlasti ob prometnih konicah. Menim, da bi bilo smiselno povečati peš cone in kolesarske steze, saj bi tako manj ljudi uporabljalo avtomobile. Ideja o izgradnji gondole se mi zdi zanimiva za turiste, saj bi omogočila lep razgled na mesto Celje. Za vsakodnevni prevoz pa bi ljudje najverjetneje še vedno raje uporabljali avtomobile. V mestu se kaže velik primankljaj parkirnih mest, zlasti v središču. Smiselno bi bilo urediti parkirišča na robu mesta in omogočiti avtobusno povezavo do mestnega jedra. Glede razvoja mesta si želim, da bi bilo še bolj prijazno za turiste, s tem da bi dodali več kulturnih prireditev, restavracij, trgovin … Ključno pa je tudi ohranjanje zelenih površin za boljšo kakovost življenja,” je povedal Jan Jelen.
“Jaz smisla o izgradnji gondole ne vidim in je sam tudi ne bi uporabljal,” izpostavlja drugačno stališče Filip Potočnik. “V središču mesta bi lahko vozil manjši vlakec, ki bi vozil do okoliških parkirišč, kar bi razbremenilo mestno jedro. Prav tako menim, da bi mestni avtobus moral imeti več povezav, ki bi bile pogostejše. V naše mesto bi bilo potrebno privabiti mestni utrip, lokalne trgovine in lokale, ki bi zaživeli. Stanovalci mesta se moramo zavedati, da je dober utrip mesta pomemben,” še dodaja.
Tudi Lucijan Platovšek meni, da izgradnja gondole ni smiselna. “Zelo rad hodim in se rekreiram, zato gondole ne bi uporabljal. Zanimiva bi bila le za turiste, kot dodana atrakcija, morda za nekatere tudi bolj priročna kot vožnja na grad ali hoja,” dodaja. “V zadnjih letih se je ukinilo nekaj parkirnih prostorov v zameno za več kolesarskih stez. Sam sicer nimam težav z iskanjem parkirnega prostora. Celje je dokaj malo, središče se prehodi v nekaj minutah. Smo pa ljudje včasih preveč navajeni parkirati tik ob našem cilju,” še poudarja.