Mlekarna Celeia lani odkupila več kot 100 milijonov litrov slovenskega mleka


V Mlekarni Celeia, katera bo kmalu v celoti prešla v last kmetijskih zadrug, so predstavili lanske poslovne rezultate. Rezultati izkazujejo odkup rekordne količine slovenskega mleka.

Na slovesnem dogodku v Žalcu so predstavili tudi novo mlečno kraljico, to je postala Monika Rakun iz Polzele, podelili pa so tudi številna priznanja proizvajalcem mleka.

monika-rakun
Monika Rakun, mlečna kraljica 2018

Za Mlekarno Celeia, ki se ponaša že z več kot 70-letno tradicijo in veljajo danes za sodobno mlekarno z okolju prijazno tehnologijo in proizvodnim programom, ki sledi svetovnim smernicam v ponudbi zdrave in ljudem všečne prehrane, je uspešno poslovno leto.

Mlekarna Celeia surovo mleko odkupuje na lastnem odkupnem območju od več kot 1000 dobaviteljev, ki so združeni v 17 kmetijskih zadrug. Vse mleko, ki ga kot osnovno surovino dnevno pripeljejo v mlekarno, je slovensko.

Leta 2017 so odkupili rekordno količino, več kot 100 milijonov litrov slovenskega mleka, kar je za 1 odstotek več kot leto prej.

Tudi predelava v mlečne izdelke postavlja nove rekorde in mejnike v zgodovini poslovanja Mlekarne Celeia. V letu 2017 so predelali 6 milijonov litrov mleka več kot v letu pred tem.

Trend rasti odkupa mleka pa ni zaznamoval samo Mlekarne Celeia, temveč celotno odkupno območje Slovenije in Evropske unije. Cena mleka se je v letu 2017 v povprečju zvišala v Sloveniji in drugih članicah Evropske unije.

Prihodki od prodaje v Mlekarni Celeia so bili leta 2017 60,1 milijona evrov oz. 9 % več kot v letu 2016. Delež prodaje lastne znamke na slovenskem trgu dosega Mlekarna Celeia v višini 45,7 milijona evrov, kar je 14 % več kot v letu 2016, medtem ko je na tujih trgih delež prodaje 14,4 milijona evrov oz. 9 % več kot v letu 2016. Poslovno leto je Mlekarna Celeia zaključila pozitivno, dobiček v letu 2017 pa je primerljiv z letom 2016.

Leto 2017 je bilo v Mlekarni Celeia v barvah investicij, za katere so namenili poldrugi milijon evrov. Že v januarju 2018 se je napovedalo nadaljevanje dinamičnega leta. KD Kapital, d. o. o., in Alta Media, d. o. o., sta v odkup ponudila svoj poslovni delež v Mlekarni Celeia, kar predstavlja 26,0249-odstotni lastniški delež. Družbeniki iz vrst kmetijskih zadrug so uveljavili predkupno pravico.

Izbrali tudi novo mlečno kraljico in podelili 36 priznanj

mlecna-krljicaV Mlekarni Celeia so na slovesnem dogodku v Žalcu razglasili tudi zmagovalko izbora za mlečno kraljico Zelene doline Slovenije 2018/2019. S svojim znanjem o kmetijstvu in mlekarstvu si je krono prislužila 20-letna Monika Rakun iz Polzele.

V vlogi mlečne kraljice bo Monika spodbujala ljudi k rednemu uživanju mlečnih izdelkov, jih ozaveščala o pomenu zdravega načina prehranjevanja, aktivno promovirala uživanje mleka in mlečnih izdelkov ter ozaveščala o kakovosti domačega, slovenskega mleka brez gensko spremenjenih organizmov.

Že 36. leto zapored so podelili tudi priznanja največjim proizvajalcem mleka.

Največji proizvajalec med kmetijskimi zadrugami je Koroška kmetijsko-gozdarska zadruga Slovenj Gradec, ki je v preteklem letu za Mlekarno Celeia proizvedla in prodala kar 26.990.542 litrov mleka. Na drugem mestu je Kmetijska zadruga Šaleška dolina s 14.229.907 litri mleka, na tretjem pa Kmetijska zadruga Šmarje s 13.275.163 litri mleka.

Med posameznimi proizvajalci mleka sta vodilna Harald in Nina Konečnik iz Šentjanža pri Dravogradu z 1.247.508 litri mleka, sledi kmetija Hedl iz Radelj ob Dravi z 890.431 litri mleka, na tretjem mestu po količini proizvedenega mleka pa sta Frančišek in Jožica Rotnik iz Šoštanja s 617.066 litri mleka.

najvecji-dobavitelji
Največji dobavitelji mleka Mlekarni Celeia, z leve proti desni Frančišek Rotnik, Rajko Ternik, Harald Konečnik, Ida Simončič, direktor Marjan Jakob