Zanimanje za Cinkarno Celje nemški milijarder in Poljaki


cinkarna2Zanimanje za nakup večinskega (75-odstotnega) paketa delnic Cinkarne Celje se po poročanju Dnevnika potegujejo avstrijski Treibacher Industrie, poljski Grupo Azoty in še en investitor, ki naj bi prihajal iz metalurške panoge, a podrobnosti še naj ne bi bile znane. Ob tem je potrebno izpostaviti, da je razplet privatizacije, ki zagotovo obeta boj za celjskega metalurga, v rokah ministrstva za okolje in prostor.

Po poročanju Dnevnika naj bi od posla odstopila tudi češka skupina Agrofert Group Andreja Babiša, ki se je pred meseci potegovala za nakup Cinkarne. V igri pa ostajata oba zgoraj omenjena akterja, ki sta nekajkrat večja od celjske cinkarne (Treibacher Industrie na letni ravni ustvari slabih 400 milijonov evrov prihodkov, kar je približno 2,4-krat več kot Cinkarna Celje, v Grupo Azoty pa so od leta 2009 prihodke uspeli povečati za kar osemkrat, in sicer z 290 milijonov evrov na več kot 2,3 milijarde evrov).

Seveda pa privatizacija Cinkarne Celje še vedno visi v zraku, saj bo imelo ključno besedo pri razpletu ministrstvo za okolje in prostor, poleg tega pa še vedno ni znano, kakšen je dejanski vpliv onesnaženja na okolje. Okoljski pregled, ki ga je opravila poljska družba Environ, je odkril visoke koncentracije cinka, kadmija, kobalta, arzena, barija, svinca in drugih težkih kovin tudi na območju nove Cinkarne.

Več v Dnevniku.