Parkiranje na intervencijskih poteh celjskih nakupovalnih središč: ne ravno zgledno stanje


Na družbenih omrežjih pogosto poteka razprava o nepravilnem parkiranju ob neposredni bližini celjskih nakupovalnih središč. Preverili smo, kakšna je dejanska situacija in kakšne so morebitne kazni za kršitelje.

Kot so nam povedali pri medobčinskem inšpektoratu in redarstvu, ki je pristojno za Mestno občino Celje, imajo trgovski centri v Celju sicer svoje dovozne poti in parkirišča različno urejene, toda večinoma si prometno signalizacijo urejajo sami, saj gre za zasebno zemljišče, kar pomeni, da celjska občina na takšnih površinah ne ureja prometa.

Če je parkirišče pri določenem trgovskem centru urejeno tako, da nikogar ne omejujejo pri uporabi parkirišča, gre za javno nekategorizirano prometno površino, kjer bi lahko ukrepali tudi občinski redarji ali policisti. Da nikogar ne omejujejo pri uporabi parkirišča pa pomeni, da na uvozih nimajo nameščenih zapornic, preko katere bi lahko na parkirišče za omejeni čas dostopali samo obiskovalci trgovskega centra, ali nimajo na uvozih nameščenih prometnih znakov, ki bi kogarkoli omejevali (npr. prometni znak za prepoved prometa razen za obiskovalce trgovskega centra ipd.).

V veliki večini torej imajo nameščene zapornice oziroma prometne znake, kar mestnemu redarstvu odvzema delovanje na lastno roko in se lahko odzovejo le v primeru, da jih lastniška ustanova prikliče.

Kot so nam še zaupali pri celjskem mestnem redarstvu do sedaj še niso dobili prijav, ker bi nekdo na kakšnem parkirišču pred trgovskim centrom napačno parkiral, tako da sankcioniranja z njihove strani še ni bilo. To so nam potrdili tudi pri enem izmed celjskih nakupovalnih središč, dodali pa so še, da doslej večjih težav glede tega niso imeli še nikoli. Globe za napačno parkiranje so sicer različne, če nekdo parkira na intervencijski poti, bi lahko prejel kazen v višini 80 evrov, za parkiranje na invalidskem parkirnem mestu pa 200 evrov ipd.

Vprašati pa se velja, kaj bi bilo v primeru resne intervencije, kjer bi imeli udeleženi zaradi vozil na intervencijski poti oteženo delo.

Predstavniki gasilcev, policije in nujne medicinske pomoči se namreč pri svojem delu zelo pogosto srečujejo s tovrstnimi težavami.

Kot so nam povedali pri Poklicni gasilski enoti Celje so ob svojem rednem delovanju v preteklosti z opozarjanjem vodstev nakupovalnih centrov (zakaj so intervencijske poti in površine za gasilce ob objektih nujne z vidika varnosti obiskovalcev nakupovalnih središč, zaposlenih in prav tako varovanju premoženja) prišli do točke, da sami trgovci ne zasedajo teh površin z raznimi aktivnostmi, kot so na primer sezonske razprodaje.

Direktor Poklicne gasilske enote Celje, Boris Žnidarko, nam je zaupal, da je na drugi strani povsem drugačna zgodba s posamezniki, ki parkirajo svoja vozila na površinah, ki so namenjene za intervencijska vozila. Gasilci ob intervencijah v skrajnem primeru, nepravilno parkirano vozilo premaknejo s podstavnimi vozički za potrebe postavitve avto lestve, ki mora biti postavljena dovolj blizu objekta. Vendar so te aktivnosti zelo zamudne in podaljšujejo čas reševanja življenj iz višjih nadstropij s pomočjo gasilske avto lestve, kar pa lahko ima tragične posledice za ujete ljudi v stavbi, ter daje možnost širitve požara.

V pristojnosti gasilcev je, da s preventivnimi akcijami in ozaveščanjem prebivalstva opozarjajo o namenu teh površin ter da so te potrebne zaradi varnosti vseh in ne samo zaradi njih.