Jane’s walk tokrat med celjskimi dimniki


URBANI SPREHOD JANE’S WALK 2016 CELJSKI DIMNIKI 1Urbani sprehodi Jane’s Walk so vodeni sprehodi po mestnih četrtih, ki odpirajo priložnost za pogovor o težavah, s katerimi se stanovalci dnevno soočajo, ter omogočajo oblikovanje pobud, kako soseske narediti privlačnejše in prijetnejše za življenje.

Zamisel o urbanih sprehodih izhaja iz razmišljanja ameriške publicistke in aktivistke Jane Jacobs, ki je dejala, da »imajo mesta to zmožnost, da priskrbijo nekaj za vsakogar, samo zato in samo takrat, ko so ustvarjena od vseh.« V nasprotju s prevladujočimi urbanističnimi težnjami, da je treba v mestu ločevati različne tipe življenjskih prostorov, od industrijskih do stanovanjskih, je avtorica izjemno vplivne knjige Umiranje in življenje velikih ameriških mest na svež način zagovarjala prepletanje mestnih funkcij in raznovrstnost, ulico postavljala za prizorišče urbanega življenja, poudarjala pomen starih stavb in vlogo spontane samoorganizacije mestnega življenja.

Tokratni Jane’s Walk so udeleženci začeli s Krekovega trga v Celju, od koder so se podali na dvourni sprehod s kolesi po mestu, kjer so preizpraševali dimnike kot arhitekturni element in temo navezali na okoljsko problematiko onesnaževanja zraka, tako s prometom kot tudi drugimi izpusti.

Prva postaja so bili dimniki na področju Stare Cinkarne, ki so predmet industrijske kulturne dediščine. Za pot do starih dimnikov so izbrali za obiskovalce nepoznano pot, neasfaltirano cesto skozi zdaj že z visokimi drevesi samozarasla področja nekdanje industrijske cone. To področje s svojo zeleno „infrastrukturo“ kliče po rekreativni rabi prostora.

URBANI SPREHOD JANE’S WALK 2016 CELJSKI DIMNIKI 4Iz zelene oaze so pot nadaljevali po razbeljenih asfaltiranih kolesarskih poteh ob cestah do dimnika Emo Frite, od tam na Sernčevo ulico, kjer naselje nekaj hiš s prav lepo urejenimi zelenimi površinami vendar obkroženih s pogledom na cinkarniške dimnike na jugu, arhitekturo Toplarne – sežigalnice odpadkov na vzhodu in tovarniško stavbo z dimniki Merkscha furnirnice. Sicer ima ulica dinamično socialno življenje, opazno je živahno medsosedsko življenje, prebivalci uživajo v radostih, ki jim jih omogočajo vrtovi pred hišami, užitke pa jim večino dni kvarijo izpusti iz okoliških tovarniških dimnikov.

URBANI SPREHOD JANE’S WALK 2016 CELJSKI DIMNIKI 6Pot so nadaljevali po z drevesi obrasli Cesti v Trnovlje. Na z motornim prometom močno obremenjeni Mariborski cesti so takoj zaznali razliko v klimi, da ulica nima zasajenih dreves. Tudi kolesarjenje po Dečkovi cesti je na poletni dan precej utrujajoče. Stanje na Kersnikovi in Stritarjevi ulici je zaradi dreves precej boljše. Pot so končali pri industrijskem dimniku nekdanje tovarne Metka, ki pa je, kljub temu, da ni več funkcionalen, na zanimiv način vključen v arhitekturno rešitev zdajšnje stavbe podjetja Simer. Ta dimnik sicer ni deležen varovanja kot kulturna dediščina.

S sprehodom so želeli ozaveščati prebivalce o pozitivnih učinkih kolesarjenja tudi na stanje zraka v mestu, raziskati možnosti kolesarjenja in stanje kolesarskih poti po Celju in opozoriti na kakovost zraka v mestu. Kakovost zraka močno vpliva na kakovost življenja v mestu. Življenje v zdravem okolju pa je nenazadnje temeljna pravica vsakega državljana. Sprehod je vodila Andreja Džakušič.

polovicka_celje_klik