Kaj imajo skupnega video igre in sreča

Uporabniki video iger že dolgo niso več stereotipični najstniki, ki po več ur na dan sedijo za računalniškim ekranom in strmijo v premikajoče se kocke v aplikaciji. Zato ne preseneča podatek s spletne strani bigfishgames.com, da je povprečen »gamer« star kar 31 let. Povprečna starost igralcev se sicer vsako leto zvišuje, kar lahko pripisujemo dejstvu, da igre niso namenjene več samo najstnikom, pač pa širšemu občinstvu.

A če so še pred nedavnim številni svarili, da so igre škodljive, pa danes vse več raziskav kaže na to, da je lahko čas, ki ga uporabimo za ta hobi, precej produktiven. Na to kaže raziskava v Sciencealert, ki trdi, da nasilne videoigre celo zmanjšujejo nasilje med mladimi. »Mladina je bila priklenjena pred računalniške zaslone, zato ni imela časa za bedarije. Lahko bi rekli, da so igre dejansko poskrbele za zmanjšanje nasilja med mladimi, saj so ti svoje frustracije lahko sproščali v digitalnem, ne resničnem svetu,« trdi vodja raziskave, Christopher Ferguson.

 

VIR: imgur.com

Nekateri video igre primerjajo celo s srečo. Stanfordska univerza je namreč objavila izsledke raziskave, ki dokazuje, da se pri igranju iger aktivirajo tisti deli možganov, ki so povezani z dobrim počutjem. Raziskava tudi pravi, da igre bolj vplivajo na moški del populacije, ki igre igrajo zaradi naravne potrebe po zmagi in uspehu. Podobno so odkrili tudi v projektu Gimnazije Vič, kjer so v raziskavi dokazali, da igre igra kar 80 odstotkov moških ter okoli 60 odstotkov deklet.

Igralna industrija je torej v polnem zagonu. Sodeč po podatkih na spletni strani statista.com, svetovni trg video iger proizvede več kot sto milijard dolarjev letnega prometa. K temu je ključno pripomogel razvoj iger v zadnjih letih. V igralnem svetu sta se namreč zgodili dve manjši revoluciji. Prva je bila pojav dodatne vsebine za video igre, druga pa razvoj iger za mobilne naprave.

Kako so DLC-ji spremenili navidezni svet

Pred leti je bilo igranje iger enostavno. Igralec je igro kupil, jo preigral ter odložil na kup z ostalimi igrami. Danes so igre mnogo bolj kompleksne. Vzemimo na primer najbolje prodajano igro lanskega leta, sodeč po podatkih portala techtimes.com – Call of Duty Advanced Warfare. Igra je izšla četrtega novembra 2014, že dan prej pa je Activision – založnik, razkril štiri dodatke za igro, ki jih bodo igralci lahko kupili in tako prejeli dodatno vsebino za igro. Dodatki ali DLC-ji so bili nato izdani, zadnji je na police prišel četrtega avgusta letos. A kaj to pomeni za igralce?

 

VIR: stormfans.de

Dodatna vsebina je priljubljena tako med založniki, kot tudi med igralci. Za prve pomeni dodaten denar, ki ga igralci zapravijo za nakup, igralci pa lahko dlje časa uživajo v igranju svojih najljubših iger. Activision je eden od primerov, kako so se založniki prilagodili ciljnim uporabnikom, ter jim ponudili še več igralne vsebine. Skupni rezultat pa je neverjeten. Portal npd.com namreč piše, da so založniki samo med julijem in septembrom 2013 zabeležili kar sedemnajst odstotno zvišanje prodaje. Portal tudi trdi, da so za povišanje prodaje zaslužni prav DLC-ji.

Prihodnost je mobilna

Večja revolucija se je začela z razvojem pametnih mobilnih telefonov in ročnih konzol. Portal geekwire.com namreč objavlja, da naj bi prodaja mobilnih iger letos celo prehitela prodajo konzolnih iger. Mobilni telefon je v zadnjih letih postal nepogrešljiv član vsakega posameznika in prodaja iger in aplikacij temu primerno narašča, saj se letno ponaša s kar 15-odstotno rastjo.

 

VIR: unileadnetwork.com

Prodaja mobilnih iger in aplikacij naj bi letos tako dosegla 29 milijard ameriških dolarjev, do leta 2018 pa naj bi celo presegla neverjetnih 45 milijard dolarjev. Vrtoglave številke so seveda prepričale tudi proizvajalce iger in aplikacij, ki so morali svoje poslovne načrte usmeriti proti mobilnim napravam.

Enega večjih premikov je v zadnjem letu zagotovo naredil PokerStars. Priljubljeni ponudnik spletnega pokra je namreč razvil brezplačno spletno platformo, s pomočjo katere je začel ponujati tudi spletni kazino. Igralci lahko tako s klikom na svoji mobilni napravi hitro dostopajo do vseh popularnih iger, kot so blackjack, ruleta in igralni avtomati.

Pokerstars se je za potezo odločil po temeljiti raziskavi mobilnega trga. Platformo je najprej predstavil v Španiji, kjer so se igralci odzvali izredno pozitivno, toda največji ponudnik spletnega pokra se ne želi ustaviti tukaj. Platforma ponuja tudi možnost igranja v živo. Igralci lahko tako s pomočjo visokoresolucijskih kamer potek igre in delivca spremljajo kar v živo, prek svetovnega spleta.

VIR: mediamikes.com

Večji primer preusmeritve je zagotovo tudi japonski Nintendo. Japonski proizvajalec konzol naj bi se počasi preusmeril v mobilne naprave, za katere že razvija tudi prvo igro. Nintendo naj bi odkupil desetodstotni delež podjetja DeNa, nato pa bosta velikana skupaj razvijala mobilne igre, ki bodo temeljile na poznanih Nintendovih likih. Nintendo se je za potezo odločil po večletnih težavah, ki jih je imel na trgu konzol, zaradi česar je začel zaostajati za konkurenčnim Sonyjem ter Microsoftom.

Sony pripravljen na prihodnost

Veliko prahu je s svojo idejo dvignil tudi Sony. Japonsko podjetje bo v prihodnjem letu na tržišče splavilo svoj projekt, poimenovan Morpheus. Morpheus so očala, ki uporabniku pred očmi izrišejo virtualno resničnost. V praksi naj bi nas torej postavila v samo igro in iz nas naredila glavne protagoniste igrane igre. Sony obljublja, da bo izdelek igranju dodal novo dimenzijo. Techradar poroča, da je razvoj Morpheusa pri koncu in da bomo izdelek na policah videli kmalu po začetku prihodnjega leta.

 VIR: techradar.com

Sonyjev projekt je še eden od dokazov, kako se proizvajalci prilagajajo ciljnim uporabnikom, da bi zadovoljili njihove potrebe in jim ponudili dodatno vrednost. Ali bo projekt dejansko uspešen in bo Sony zapisal novo poglavje v igralni industriji, pa bo znal povedati le čas.