Zlati kamen za eno od občin s Celjskega


Sinoči so v Ljubljani razglasili rezultate preverjanja občin za priznanje Zlati kamen, kjer preverjajo in nagradijo razvojno najprodornejše lokalne skupnosti.

Slovenija je za potrebe analize razdeljena v štiri območja, Celjsko pa je uvrščeno v območje, kamor spadata še Koroška in Posavje.

Nagrado za razvojno najprodornejšo občino v regiji je letos prejela Občina Kozje. Za razvojno najprodornejšo občino v državi so sicer razglasili Ankaran. Ob Kozjem je bila v regijskem finalu še Mislinja.

V vzhodni regiji je priznanje prejel Maribor, v osrednji regiji pa Cerknica.

Zlati kamen je sistem za spodbujanje in spremljanje razvoja na ravni lokalne samouprave. To priznanje po besedah organizatorjev, podjetij SBR in Planet GV, meri na tisto, čemur so lokalne skupnosti namenjene: zagotavljanju pogojev za dobro življenje.

Za Občino Kozje so organizatorji zapisali naslednje: Razvoj Kozjega zaznamuje skrb za tudi najmanjše podrobnosti, ki pa jih znajo umeščati v širši strateški koncept. Le v malo krajih lahko začutimo tako močno povezanost med prebivalstvom in občino kot ustanovo. Delovanje Kozjanskega parka, ki sodi med Unescova biosferna območja, je dobra praksa na področju varovanja naravne in kulturne dediščine. Tako zastavljena sistematična prizadevanja za ohranjanje tradicionalnega prinašajo v razvoj izrazito trajnostno usmerjenost in prispevajo tudi k dolgoročni odpornosti kraja.

Poglobljena analiza vseh občin

Od letošnjega leta v izboru upoštevajo 54 različnih kazalnikov. Izbor avtomatično vključuje vse občine. Občina prejme priznanje, če jo med najboljše uvrsti neodvisna analiza in strokovni svet.

Proces analize občin poteka v več fazah. Vključuje pregled kvantitativnih kazalnikov, ki so vključeni v indeks ISSO – Informacijski sistem slovenskih občin. Sem spadajo vsi javno dostopni podatki (AJPES, proračuni, ipd.).

Naslednji korak je kvalitativna analiza občin, kjer razčlenjujemo vrsto »mehkih« dejavnikov od razvitosti strateškega upravljanja občine, prek transparentnosti delovanja uprave do vključenosti občanov v sprejemanje temeljnih odločitev in aktivnosti lokalne skupnosti na različnih področjih, pomembnih za kakovost življenja v kraju. V zadnji fazi še vsebinsko pregledajo ključne projekte občine.

B.R., vir slike: Zlati kamen