Ingrad na poti rešitve?


Bo odločitev Gramata res preprečila sanacijo Ingrada?

Sanacijski program, ki ga je za rešitev Ingrada pripravila posebna ekspertna ekipa, predvideva, da naj bi se družbe tega koncema znova združile v enovito podjetje s 500 do 600 zaposlenimi, projektiva in gostinstvo pa bi postali samostojni podjetji. Medtem ko so upravni odbor in sindikati večine družb projekt podprli, pa so v torek v Ingradovem Gramatu takšno združitev zavrnili.

Delavci Gramata, ki v desetih obratih proizvaja različne vrste gradbenega materiala in elementov menijo, da so v slabem letu dni, odkar so samostojna družba, dokazali, da so sposobni sami preživeti. Polletni rezultati sicer še niso znani, vendar bo Gramat polletje gotovo zaključil brez rdečih številk. Odkar poslujejo kot samostojna družba, imajo urejene odnose s koncernom. Iz časov, ko so po raztozdiranju živeli pod skupno streho pa imajo slabe izkušnje, ki jih ne želijo ponoviti. Zato je bila odločitev, da bodo branili svojo samostojnost, pričakovana.

Najpomembnejše vprašanje v tem trenutku je, ali je rešitev Ingrada resnično v rokah Gramata. Ta družba sicer znotraj koncema proda le četrtino svoje proizvodnje. Strokovnjaki v ekspertni skupini pa menijo, da je delo bodočega enotnega Ingrada življenjsko odvisno od obeh Gramatovih kamnolomov, betoname ter ostalih obratov oziroma njihovih izdelkov.

Brez pristanka večine delavcev se sanacije ne nameravajo lotiti, saj naj bi bil uspeh odvisen takorekoč od prizadevanj slehernega delavca.

Ali je potemtakem sklep 165 delavcev Gramata že odločilen za to, kaj se bo v prihodnjih mesecih zgodilo z Ingradom ali pa bodo načrtovalci sanacije vendarle poiskali še kakšno možnost za rešitev Ingrada, bo verjetno znano že v prihodnjih dneh.

Novi tednik, 22. 7. 1993