130 let Savinjske železnice, po kateri trenutno vozijo skoraj pol stoletja stari vlaki (video)


Danes mineva 130 let odkar je po Savinjski železniški progi, od Celja do Velenja, prvič zapeljal vlak. Častitljiv jubilej je obeležila slavnostna vožnja z najsodobnejšim vlakom Slovenskih železnic po trasi proge, ki še danes obratuje. Slednji je na tej progi sicer bolj izjema, saj so vlaki, ki redno vozijo na tej progi, v povprečju stari kar 47 let.

Prvi vlak je v Celje sicer pripeljal pred 175 leti. To se je zgodilo 27. aprila 1846. Železniško progo iz Gradca do Celja pa so svečano odprli 2. junija 1846. Letos sicer obeležujemo tudi Evropsko leto železnic.

Današnjo obletnico so z uvodno slovesnostjo obeležili na železniški postaji v Celju, kjer so na vlak vstopili tudi župan Mestne občine Celje Bojan Šrot, v družbi podžupana Vladimirja Ljubeka in nekaterih mestnih svetnikov.

Jubilejne vožnje so se udeležili tudi državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo mag. Polona Rifelj, župani okoliških občin, predstavniki Slovenskih železnic in drugi gostje.

Pot iz Celja do Velenja z vlakom trenutno traja med 49 minutami in 1 uro in 4 minutami, redna cena vozovnice je 3,40 €. Z avtomobilom za isto pot (nekaj manj kot 30 km) porabite dobrih 30 minut.

Prvi vlak se iz Celja proti Velenju med tednom odpravi okoli 4.30 zjutraj, zadnji pa nekaj pred osmo zvečer. V tem času proti Velenju med tednom pelje deset vlakov.

Je pa ravno ob današnji 130-letnici potnike na Savinjski železnici pričakalo naslednje sporočilo: Zaradi tehničnih težav, bo med Celjem in Velenjem, namesto vlaka 3524 z odhodom iz Celja ob 16.41 in namesto vlaka 3525 z odhodom iz Velenja ob 18.25 vozil nadomestni avtobus. Danes so tako nekateri potniki obletnico proslavili z vožnjo z avtobusom.

Vlaki, ki vozijo na Savinjski železnici so stari v povprečju 47 let. Slovenske železnice naj bi do konca prihodnjega leta kupile 52 novih vlakov znamke Stadler, od teh 21 na dizelski pogon. Slednji bodo tako lahko vozili tudi po Savinjski železniški progi, ki ni elektrificirana. Slovenske železnice so sicer že julija 2020 testirale nov sodoben vlak Stadler FLIRT na železniški progi med Celjem in Žalcem, o čemer smo pisali tukaj. Za posodobitev te proge bo država od leta 2023 do 2028 namenila 90 milijonov evrov.

Po podatkih Slovenskih železnic se število potnikov v Sloveniji po osamosvojitvi povečuje, zmanjšuje pa se tovorni železniški promet.

Takole so v čast 130-letnice Savinjske proge gasilci v Paški vasi počastili prihod vlaka:

Ob koncu 19. stoletja je bila gradnja železniških prog glavni pogoj za dober in uspešen razvoj industrije in trgovine, za dvig gospodarstva, narodne zavesti in odpravo naraščajoče revščine. Železnica je povezovala kraje, v katerih je že bila uveljavljena industrija ali so imeli pomembno gospodarsko funkcijo s kraji, kjer bi lahko izkoriščali naravna bogastva.

Gospodarski razlogi za izgradnjo in rentabilnost železniške proge (Celje – Velenje), dolge 48 kilometrov,  so temeljili na delovanju rudnika lignita v Velenju, premogovnika in kamnoloma južno od Žalca, gozdnem bogastvu zahodnega Pohorja, razvoju kmetijstva in obrti itn.. Vlak je imel pomembno vlogo tudi pri razvoju turizma in družabnega življenja.

Slavnostna vožnja z nanjovejšim vlakom Slovenskih železnic

Na slavnostno jubilejno vožnjo je potnike popeljal sodoben švicarski vlak Stadler, s tem vlaki Slovenske železnice zdaj tudi posodobljajo svojo floto. Vlak je s celjske železniške postaje odpeljal ob 10.52 in se potem na poti ustavil v Žalcu, na Polzeli, Šoštanju Velenju in v Šmartnem ob Paki, kjer je bila v Martinovi vasi tudi osrednja slovesnost ob jubileju Savinjske železniške proge. Prav Občina Šmartno ob Paki in njen mladinski center sta bila nosilca priprave projekta jubileja, župan Janko Kopušar pa je tudi že v Celju vstopil na vlak za jubilejno vožnjo.

»Gre za zelo častitljiv jubilej. Teh 130 let je prineslo napredek za razvoj krajev ob Savinjski železnici, predvsem v gospodarskem smislu, pa tudi na turističnem področju. V času, ko je postal prevoz z vlakom pomembna oblika trajnostne mobilnosti, si v Mestni občini Celje želimo, da bi država čimprej začela načrtovati povezavo z Domžalami, do koder manjka približno 40 kilometrov železniške proge. S tem bi omogočili učinkovit javni potniški promet na relaciji Murska Sobota – Maribor – Celje – Ljubljana – Koper in to bi bilo za Slovenijo izjemnega pomena,« je pred vstopom na vlak povedal župan Mestne občine Celje Bojan Šrot.

Novembra zaključena nadgradnja železniške proge Zidani Most–Celje

Novembra letos je bila zaključena tudi 230 milijonov evrov vredna nadgradnja železniškega odseka Zidani Most–Celje, ki je veliko prinesla tudi našemu knežjemu mestu.

V okviru nadgradnje so bile prenovljene tudi železniške postaje Celje, Laško in Rimske Toplice, kjer so bili zgrajeni novi peroni, ki imajo sedaj lažji in varnejši dostop prilagojen gibalno oviranim osebam. Ukinjeni so bili tudi nivojski prehodi na postajah Rimske Toplice in Laško ter trije nivojski prehodi na odseku Rimske Toplice–Laško.

Prav tako sta bila zgrajena nova podvoza v Marija Gradcu in v Rimskih Toplicah vključno s cestno ter ostalo pripadajočo infrastrukturo. V okviru nadgradnje je bil zgrajen nov, 123 metrov dolg cestni most čez Savinjo v Marija Gradcu, ki zdaj povezuje glavno cesto Laško–Šmarjeta na desnem bregu Savinje s cesto Laško–Breze–Šentjur na levem bregu. Poskrbljeno je bilo tudi za zaščito pred hrupom, saj je bilo postavljenih približno 3,5 kilometra novih protihrupnih ograj.

B.S., R.G.