Moja dežela 2024: Celje prejelo zlati znak gostoljubnosti


Turistična zveza Slovenije je na Dnevih slovenskega turizma v Laškem razglasila zmagovalce natečaja Moja dežela – znak gostoljubnosti 2024.

Utrinek s podelitve; foto: MOC

Turistična zveza Slovenije je nadgradila tradicionalni natečaj »Moja dežela – lepa in gostoljubna«, s katerim že več kot tri desetletja širi turistično prepoznavnost slovenskih krajev. Vseslovenski izbor se po novem imenuje Moja dežela – znak gostoljubnosti, s katerim smo se vrnili k koreninam slovenskega turizma.

V kategoriji prepoznavni turistični kraji sta zlato in srebrno priznanje odšli na Celjsko. Zlato priznanje so podelili Celju, srebrno pa Velenju.

Preberite si obrazložitev za Celje:

Prijetno knežje mesto ob Savinji, se ponaša z izjemno zgodovino in bogato kulturno ter naravno dediščino. Mesto odlikujejo urejenost, bogato cvetlična ureditev in dinamičnost, kar še posebej pride do izraza poleti, ko mesto zaživi s Celjskim poletjem, nizom več kot sto dogodkov. Ob pohajkovanju po mestu boste naleteli na številne spomenike posameznikov, ki so v mestu pustili neizbrisen pečat. V smislu turistične prepoznavnosti Alma M. Karlin, neustrašna popotnica.

Pogled na Celje; foto: Matjaž Jambriško

V tamkajšnjem TIC-u, ki ni kar tako prejel prestižno mednarodno nagrado, je njena zgodba dostopna tudi v digitalni obliki, kar dokazuje, da gredo v korak s časom. Mesto je tudi sicer tehnološko napredno z brezplačno urbano aplikacijo Centralka. Posebno vrednost mestu dodajo »Zeleni produkti«, kot so Drevesna hiša, urejene sprehajalne poti, in mestni park, ki je urejen in dostopen. Obiskovalcem nudijo unikatne izkušnje, kot je sprehod po globini mesta, medtem ko je Stari grad s čudovitim razgledom prava turistična atrakcija.

Trajnostno mobilnost promovirajo s CELE busom, ki vozi tudi na grad, sistemom KolesCE za izposojo e-koles, ter številnimi pohodniškimi in kolesarskimi potmi v zaledju.

Na širše Celjsko je odšlo še nekaj priznanj. V kategoriji naj turistični kraji je Podčetrtek prejel bronasti znak gostoljubnosti. Med vzhajajočimi turističnimi kraji je bronasti znak gostoljubnosti prejelo Šmarje pri Jelšah. Med izletniškimi točkami je zlati znak gostoljubnosti prejela Rogla s parkom Mašinžaga. Med zgodovinskimi jedri je bronasti znak gostoljubnosti prejelo Staro Velenje. Na spletnem glasovanju je Podčetrtek prejel zeleni znak gostoljubnosti za naj turistični kraj, med kampi pa je priznanje prejel Kamp Menina.

Preberite tudi:

Pravljično Celje 2024: program dogajanja