Na Celjski koči ob prvem maju o tem, da je čas, da Slovenija postane spodobna država


Včerajšnji prvi maj so mnogi Celjani in okoličani izkoristili za obisk prvomajske proslave na Celjski koči, ki jo je organizarala Zveza svobodnih sindikatov Slovenije.

Ob glasbi, za katero so poskrbeli člani Pihalnega orkestra Celje in ansampla Aplavz, so prisotni lahko prisluhnili tudi nagovorom.

Govorci na Celjski koči: Matija Kovač, Mojca Stropnik in Frančišek Verk; foto: ZSSS

Sekretarka savinjske območne organizacije ZSSS, Mojca Stropnik, je pozvala ljudi, da se aktivno borijo za delavske pravice, saj so lahko močnejši samo skupaj. Posebej je poudarila, da se je po dolgih letih na vabilo na prvomajsko prireditev z obiskom odzval celjski župan, tokrat novinec v tej vlogi, Matija Kovač.

“Prvi maj ni nikoli praznik prazne folklore, ampak ima vsako leto nov in drugačen pomen. Delavstvo ob vseh okoliščinah nikoli ni povsem na zmagoviti strani, zlast v okoliščinah novih oblik zaposlitve. Lokalna skupnost ima tu svojo odgovornost, npr. da zagotavlja pogoje za razvoj gospodarstva,” je poudaril Kovač.

Ob nagovoru Frančišča Verka; foto: ZSSS

Osrednji govornik je bil tokrat Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije, ki izvira iz Mestinja, v Celju pa je obiskoval gimnazijo: “Vesel sem mladostnega zagona novega župana, kar me navdihuje z upanjem, da so mladi ljudje, ki bodo dvignili politično kulturo, ki se je tako porazgubila. Žalostno je, da so mnogi javni uslužbenci padli pod nivo minimalne plače, zato tudi mnogi bežijo v realni sektor. Prvenstveno potrebujemo poskrbeti za ljudi, za slovenskega delavca, da bo dostojno živel. Marsikdo danes nima česa praznovati.”

Govor je zaključil udarno: “Čas je, da iz Slovenije po 32 letih naredimo spodobno državo, kjer ne bodo vse niti vlekla vrhunsko organizirana ekonomsko-politična omrežja. Za vse bi bilo dovolj, če ne bi toliko denarja pristalo v žepih posameznikov, ki bogatijo in se nam smejijo.”

Korupcijska dejanja lahko po Verkovih besedah pomagajo prijaviti tudi sindikati. “Če se ne bi toliko ukradlo pri javnih naročilih, bi imeli spodobno zdravstvo, šolstvo in ves javni sektor in tudi tovarne ne bi prehajale iz rok v roke kot sedaj,” je še dodal.

Dodajmo, da so se vsi obiskovalci po tradiciji lahko okrepčali z golažem.