Sindikat Tuša zahteva boljše delovne pogoje in višje plače, možna tudi stavka


Člani Sindikata Tuš so zaradi kronične preobremenjenosti delavcev, prenizkih plač, nesankcioniranih primerov mobinga in enostranske ukinitve dodatkov sklicali novinarsko konferenco, kjer so predstavili svoje zahteve za izboljšanje kakovosti dela. Če teh vodstvo ne bo upoštevalo, namigujejo tudi na stavko.

V sindikatu sicer že mesece opozarjajo na nemogoče delovne razmere. Z vodstvom so pogajanja že v teku, ponekod so že dosegli napredek, vendar še veliko zahtev ostaja neizpolnjenih.

Na četrtkovi novinarski konferenci so zaposleni in člani sindikata vodstvu podali več zahtev. Zahtevajo vrnitev raznih dodatkov k plači, ki so jih jim odvzeli mesec po lanskem dvigu osnovne plače. V preteklih pogajanjih so si izborili omejitev obsega premeščanja po poslovalnicah na 50 kilometrov, zahtevajo pa določitev konkretne poslovalnice in kraja opravljanja dela.

Novinarska konferenca; vir foto: FB/Sindikat Tuš

Kot je pojasnila predsednica sindikata Mirjana Janjić, zahtevajo tudi dvig osnovne bruto plače iz 1060 evrov na 1450 evrov bruto. Plača še mora usklajevati z inflacijo. Zaradi preobremenjenosti zahtevajo več delavcev na izmeno. Dodali so še naslednje: “Zahtevamo odpravo neenakomerno razporejenega delovnega časa za delavke, starejše od 55 let in mamice z malimi otroci.”

S prvimi sindikalnimi aktivnostmi začenjajo v soboto, možna tudi stavka

Tekom prihajajočega torka se bodo sestali z vodstvom, kjer jim bodo predstavili njihove zahteve. Če jim tam ne bodo ugodili, bodo nadaljevali z zaostrovanjem aktivnosti pred in med prazniki. Kot možen ukrep so omenjali stavko, s prvimi sindikalnimi aktivnostmi pa bodo začeli že to soboto, 16. decembra, ko bodo zaposleni svoje delo opravljali po pravilniku, tudi če bodo zato stranke rabile čakati malo dlje.

Kot so pojasnili na pretekli konferenci, je v podjetju trenutno manko zaposlenih, kar pomeni več in bolj intenzivno delo za druge. To marsikdaj privede do izgorelosti in bolniške, kar povzroča veliko obremenitev in stres za druge delavce, po besedah sindikata pa se vodilni poslužujejo mobinga in trpinčenja. Tudi to so razlogi, da bodo v petek, kot smo že omenili, delavci začeli z delom po pravilniku. Kaj v praksi to pomeni, je tako obrazložila ena izmed zaposlenih: “Delale bomo za eno, namesto za tri.

V letu 2019 je bilo v podjetju 2.907 zaposlenih, leto kasneje 70 manj, lansko leto pa le še 2.635.

Podjetje Engrotuš d.o.o. je lani v primerjavi z letom 2021 svoje prihodke, ki so znašali 480 milijonov evrov,  povečalo za več kot 20 milijonov evrov. Kljub temu jim ni uspelo ohraniti dobičkonosnosti, saj je 4,2 milijona evrov dobička v letu 2021 padlo na 6,3 milijona evrov izgube lani. Trenutno odmeva še sprememba lastništva. Trgovsko verigo Tuš namreč prevzema hrvaška Fortenova, ki ima v lasti tudi Merkator. Več o tem preberite tukaj.

Tuševi delavci so zaradi slabih delovnih pogojev protestirali že lani:

Zaposleni v Tušu izrazili protest pred upravno stavbo in v poslovalnicah (foto)