V zadnjem tednu dni zaradi covida-19 umrlo kar 215 ljudi oz. skoraj tretjina vseh od začetka epidemije. Vlada naj bi zaostrila ukrepe


Včeraj smo v Sloveniji ponovno potrdili skoraj dvatisoč okužb. Opravljenih je bilo 6767 testiranj, izvidi pa so bili na SARS-CoV-2 pozitivni pri 1925 osebah. Že drugi dan zapored je visok tudi delež pozitivnih izvidov testov. Ti so bili včeraj pozitivni v 28,45 %.

Vlada ukrepe za obvladovanje epidemije tehta na seji. Po neuradnih informacijah TV Slovenija naj bi koalicijski partnerji s strokovno svetovalno skupino vlade dosegli dogovor o zaostritvi ukrepov za 14 dni, kar je predlagal minister za zdravje Tomaž Gantar. Tako bi bile ‒ enako kot spomladi ‒ na voljo le nujne storitve. Šole bi ostale zaprte. Odpravili bi večino izjem pri prehodu državne meje. Druženje na javnih krajih naj bi omejili le na ožje družinske člane. (portal MMC)

Še vedno se povečuje tudi število hospitalizacij in umrlih, vendar se kažejo znaki umirjanja rasti. Včeraj se je število hospitalizacij po bolnišnicah v Sloveniji povečalo za 18 bolnikov s covidom-19. Sprejeli so namreč 142 covid bolnikov, v domačo oskrbo so odpustili 93 bolnikov, v bolnišnicah pa je umrlo 31 oseb.

Skupaj je sicer včeraj umrlo 41 covid bolnikov, kar je največji dnevni smrtni davek covida-19 doslej. Skupaj je v Sloveniji od začetka epidemije umrlo že 686 oseb obolelih za covidom-19. Samo v zadnjih sedmih dneh 215 oz. skoraj tretjina vseh smri od začetka epidemije. Po dosedaj zbranih podatkih NIJZ-a je umrlo okoli 1,4 % starih med 35 in 54 let, okoli 13,3 % starih med 55 in 74 ter okoli 85,3 % starih nad 75 let.

V Sloveniji beležimo že 330 umrlih na milijon prebivalcev, kar nas uvršča na 35. mesto po koronaumrljivosti med vsemi državami na svetu.

Trenutno je hospitaliziranih že 1210 covid bolnikov oz. 18 več kot dan prej. Na intenzivni negi se zdravi 197 (137 od teh na respiratorju oz. trije več kot dan prej), kar pomeni da je v intenzivni covid negi en bolnik manj kot dan prej.

V Splošni bolnišnici Celje se skupaj zdravi 134 covid bolnikov, kar je sedem manj kot dan prej, 20 jih je na intenzivni negi, od teh jih je 10 na respiratorju. V SB Celje so včeraj sprejeli 12 covid bolnikov, v domačo oskrbo so jih odpustili 14, pet covid bolnikov pa je v bolnišnici umrlo.

V negovalnih bolnišnicah je dodatno v oskrbi 116 covid bolnikov. Od tega 24 v Bolnišnici Topolšica in 7 v Psihiatrični bolnišnici Vojnik.

Število aktivno okuženih oseb v Sloveniji je 20.151, kar pomeni, da je število aktivno okuženih v Sloveniji padlo že šesti dan zapored, včeraj za 561 oseb. 14-dnevna pojavnost je ponovno padla pod tisoč in je trenutno 961 potrjeno okuženih oseb na 100.000 prebivalcev.

Na Celjskem oz. Savinjski regiji je bilo včeraj potrjenih 254 okužb. Največ v občini Velenje (49), sledijo Celje (35), Žalec (21), Šentjur (19), Šmarje pri Jelšah (14), Šoštanj (13), Braslovče in Mozirje po (11), Rogaška Slatina (10), Laško in Slovenske Konjice po (9), Prebold (7), Vojnik (6), Gornji Grad, Luče in Šmartno ob Paki po (4), Nazarje, Polzela, Štore in Zreče po (3), Dobrna in Tabor po (2), Dobje, Kozje, Ljubno, Rečica ob Savcinji in Solčava po (1).

Največ aktivno okuženih v Savinjski regiji je trenutno v občini  Velenje (414), sledijo Celje (378), Žalec (230), Šentjur (195), Šoštanj (135) in Slovenske Konjice (113). V Sloveniji imajo največ aktivno okuženih v občini Ljubljana, in sicer 2766, v nobeni drugi občini trenutno ne presegajo tisoč aktivno okuženih.

V občini Celje so doslej okužbo potrdili že pri 2,1 % prebivalcev. 14-dnevna pojavnost je 763 okuženih na 100.000 prebivalcev in pada.

Okužbe tudi v Rokometnem klubu Celje Pivovarna Laško, razmere v Domu sv. Jožef se umirjajo

Iz Rokometnega kluba Celje Pivovarna Laško so sporočili, da je bila okužba potrjena tudi pri dveh njihovih igralcih. Kljub temu bodo celjski rokometaši ta konec tedna odigrali tekmo 9. kroga prve državne rokometne lige. Več v novici tukaj.

Po poročanju portala MMC se razmere umirjajo v Domu sv. Jožefa v Celju. Trenutno je pozitivnih še 19 stanovalcev in pet zaposlenih. Ker imajo tudi v Domu sv. Jožef težave s kadri, so jim na pomoč priskočili iz Zdravstvenega doma Celje, celjske bolnišnice ter Doma starejših v Šmarju pri Jelšah. “Priskočili so nam na pomoč tudi zaposleni iz štorskega doma Lipa, Doma ob Savinji v Celju in Lambrechtovega doma iz Slovenskih Konjic, ki pa so se morali zdaj zaradi potreb svojih domov vrniti na svoja delovna mesta. Z nami je tudi provincialka šolskih sester, sicer medicinska sestra, in še ena prostovoljka iz celjske župnije. Pomanjkanje delavcev je seveda odraz obolelih, ki so v izolaciji, še posebej pa tudi zaradi drugačne organizacije dela, saj moramo oblikovati redno vsak dan kar pet različnih skupin, ki se ne smejo mešati,” je za omenjeni portal povedal direktor Doma sv. Jožefa v Celju Jože Planinšek.