Varuhinja človekovih pravic poslovala v Celju in si ogledala degradacijo na območju stare cinkarne


Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je prejšnji teden s svojo ekipo poslovala Celju, skupno pa so sprejeli 24 občanov. Po srečanjih je varuhinja povedala, da problematika Celjanov ne odstopa od težav, s katerimi se srečujejo prebivalci drugih občin, razen po okoljski. V ospredju so nezaposljivost mladih, socialne stiske ljudi vseh starosti, aktualni so tudi sodni postopki in pritožbe nad delom odvetnikov. Varuhinja je tudi v Celju naletela na problematiko dostopnosti brezplačne pravne pomoči in opozorila na zapletenost kriterijev, pod katerimi jo je mogoče pridobiti.

Po podatkih iz zadnjega letnega poročila je varuhinja leta 2011 v Celju obravnavala 63 primerov, kar je sorazmerno enako slovenskemu povprečju. V regiji so nad povprečjem samo na območju Laškega.

Nussdorferjeva je Celje obiskala še teden dni prej, kjer se je pogovarjala s predstavniki civilne družbe s področja okolja in prostora. Udeleženci srečanja so v prostorih Zavoda za zdravstveno varstvo Celje govorili o onesnaženju Celjske kotline in rešitvah. Sprejeli so naslednje sklepe:

  • Projekt sanacije Celjske kotline se mora nadaljevati, vključiti je treba strokovnjake iz lokalnega okolja ter druge, ki so v omenjeni skupini sodelovali že v preteklosti.
  • Pri sprejemu Strategije 2014 – 2020 je treba ločiti degradirana ter prekomerno onesnažena območja in zagotoviti finančno perspektivo za sanacijo.
  • Nujen je sprejem predpisa, ki bo Celjsko kotlino opredelil kot degradirano območje, prav tako naj se sprejme predpis o izvajanju ukrepov sanacije Celjske kotline.
  • Zagotovi naj se neodvisno izvajanje meritev izpustov tako, da plačnik storitev merjenja ne bo onesnaževalec.
  • Nadaljevati je treba z akcijami ozaveščanja lokalnega prebivalstva o stanju onesnaženosti zraka Celjske kotline in o vplivih onesnaženega zraka ter uporabe vrtnin na zdravje ljudi.

Ob tej priložnosti si je varuhinja ogledala tudi območje stare cinkarne.

*na sliki Vlasta Nussdorfer; foto: VČP