Ob 150-letnici hotelirstva v Celju tudi dokumentarec


Celje se lahko med drugim pohvali s tradicijo hotelirstva, ki sega pol drugo stoletje v preteklost. Trenutno edini mestni hotel, Hotel Evropa, na svoji lokaciji na današnjem Krekovem trgu domuje od leta 1877, ko sta s hotelsko dejavnostjo začela zakonca Simonišek, in je tudi edini v Celju, ki premore štiri zvezdice.

Desetletje kasneje je bilo v Celju in okolici sedem hotelov.

Obletnico hotelirstva v Celju zaznamujemo tudi z brezplačnimi projekcijami dokumentarnega filma, ki so se v kino dvorani Mali Union začele sinoči in se bodo zaključile v nedeljo.

Hotel Mesto Dunaj, kasnejša Evropa, je privlačil zaradi urejenosti, dobre kuhinje in bližine železniške postaje. Razglednica je bila poslana leta 1917; vir foto: Kamra.si

Avtor filma je Celjan Alen Pavšer, ki je ob tem povedal: “Pri ustvarjanju zgodbe za dokumentarni film nas je vodilo raziskovanje časovnega obdobja med letom 1877 do danes. V tem času je Hotel Evropa doživel mnogo sprememb, obiskov in menjav lastnikov, uspel pa je ohraniti značaj elitnega hotela v Celju. Film sloni na bolj znanih in manj znanih dejstvih ter informacijah, ki smo jih uspeli pridobiti iz lastnega arhiva Hotela Evropa ter Zgodovinskega arhiva Celje. Vizualizacijo dokumentarnega filma smo poleg arhivskih fotografij in posnetkov podprli z poustvarjanjem igranih kadrov znanih oseb in situacij, ki so se zgodile v hotelu. Pripoved pa zaokrožijo sogovorniki med katerimi so tudi dr. Borut Batagelj, dr. Tone Kregar, Stane Rozman, Jože Volfand in bivši predsednik RS Milan Kučan. Snemanje je bilo nadvse zanimivo, predvsem tisti del, ko smo poustvarjali situacije z osebami, ki so nekoč krojili zgodovinske dogodke in bili povezani tudi s Hotelom Evropa.”

Preostali projekciji bosta ob 17. uri, brezplačne vstopnice pa je moč rezervirati in prevzeti na recepciji Hotela Evropa.

Zgodba Evrope se je začela z Dunajem

Kavarna hotela Evropa z marmornatimi mizami in udobnimi stoli, zbirališče znanih celjskih meščanov; vir:
Tatjana Kač, Vladimir Šlibar; Stare celjske gostilne

Prvotno se je hotel imenoval Hotel Stadt Wien in že z imenom nakazoval nemški značaj mesta v tistem času. Leta 1902 ga je v upravljanje prevzelo nemško hranilno in posojilno društvo, naslednji pomemben mejnik pa je bilo obdobje med obema svetovnima vojnama. Hotel s 35 sobami je takrat prevzel primat v Celju in bil edini uvrščen v drugo kategorijo. Vsi ostali hoteli so bili v tretji kategoriji.

Leta 1919 je vodstvo državne policije v luči procesa slovenizacije zapovedalo, da mora hotel dobiti bolj mednarodno ime, kar je prineslo preimenovanje v Evropo. Takrat je hotel postal središče intelektualnega in družabnega življenja. V tem pogledu je pomembna zlasti njegova kavarna.

V drugi polovici 20. stoletja je Hotel Evropa je ohranil pridih pomembnega zbirališča in med drugim leta 1958 gostil takratnega predsednika države Josipa Broza Tita.

Dandanes hotel upravlja celjska družba Evrotas, ki je ravno s Hotelom Evropa začela svojo zgodbo, danes pa upravlja hotele po vsej Sloveniji, v njihov okvir pa v Celju spada tudi pizzerija Koper na Gubčevi ulici.

Preberite tudi:

Film Šepet metulja, ki je nastal s pomočjo dijakov ŠCC, prejel prvo zlato rolo