Otvoritev novega operacijskega trakta


V celjski bolnišnici v soboto, dne 17. t. m. je celjska bolnišnica doživela velik praznik, zgodovinski mejnik v svojem razvoju: slovesno je bil otvorjen nov operacijski trakt, ki je bil v gradnji pet let in ki predstavlja zares pomembno pridobitev ne samo za mesto Celje, marveč tudi za ožjo in širšo okolico, v ponos pa je tudi slovenski in jugoslovanski zdravstveni kulturi. Celjska bolnišnica je z novim traktom postala v pravem pomenu besede zavod I. reda, v katerem se bodo odslej lahko uporabljale sodobne diagnostične in terapevtske metode, brez katerih si modernega zdravstva skoraj ne moremo misliti. Za napredek znanosti, kulture in kulturnega standarda namreč niso dovolj samo hotenja in besede, za to je treba — po besedah velikih družbenih teoretikov — materialnih pogojev, strokovnega osebja, inštitutov, šol, klinik, bolnišnic idr. Te pogoje je dobilo v petih letih na področju zdravstva mesto Celje. Ni še storjeno vse, temelj za nadaljnji vsestranski razvoj pa je položen. Tri četrtine osrednjega poslopja je dovršenega: zavod ima zdaj moderno kotlarno, svoj transformator, novo vodovodno instalacijo, novo moderno prosekturo, ki jo vodi univ. prof. dr. Cunder, centralne laboratorije (biokemijski, hematološki, bakteriološki in urinski), ima poseben transfuzijski oddelek, poseben oddelek za ustne in ušesne bolezni, ki ga vodi dr. Čadež, nove prostore za upravo, pa tudi nove komunikacije, skratka, ustvarjeno je bilo nekaj velikega, velepomembnega, kar je v čast vodstvu bolnišnice, gradbenemu odboru, upravi mesta Celja in vsem, ki so pri tem veledelu sodelovali kot strokovnjaki in delavci. V petih letih je vodstveno osebje bolnišnice vzgojilo sposoben srednji in nižji kader, ki bo modernim napravam lahko služil v korist delovnemu ljudstvu bližnje in daljne celjske okolice, saj gravitira k temu zavodu nekaj sto tisoč ljudi. Bolnišnica je zrcalo strokovnega nivoja tistega miljeja, v katerem je sezidana, je, kakor je strokovno povedal ravnatelj prim. dr. Zvonimir Sušteršič, ireverzibilna precipitacija (nepovračljiva oborina) sodobne medicine v kamen, v material.

Da bi dobila otvoritev primeren odmev v javnosti, je ravnatelj dr. Sušteršič dne 17. t. m. ob 15 povabil na ogled novega trakta zastopnike celjskega političnega, gospodarskega in kulturnega življenja. Pri sprejemu v avli novega oddelka je goste pozdravil predsednik gradbenega odbora tov. Andrej Svetek, ravnatelj Železarne v Štorah, med niimi na prvem mestu sekretarja MK ZKS tovarišico Vrabičevo, predsednika MLO Celje-mesto tovariša Jermana ter predstavnike republiških zdravstvenih forumov. Za njim je v jedrnatih besedah podal referat o pomenu te zdravstvene pridobitve dr. Zvonimir Sušteršič, nakar je s pomočjo svojih sodelavcev zdravnikov razkazal vse prostore v novem traktu, transformator in prosekturo. — Gostje so trakt ogledovali poldrugo uro, vodniki pa so jim razlagali najpomembnejše prednosti in vrednosti ustanove. Denarna vrednost gradbenih in vseh drugih del predstavlja danes okoli 500 milijonov dinarjev.

Izpopolnjevanje celjske bolnišnice in celjskih, zdravstvenih ustanov s tem seveda še ni končano. Mestni ljudski odbor in vodilno zdravstveno osebje imata resno voljo, da po enotnem načrtu, smiselnem, smotrnem in ekonomičnem, dovršita veliko delo, čigar začetek predstavlja novi operacijski trakt. Tak enoten in enovit načrt je nujno potreben, ker je zdravstvenih ustanov več in so v svojem delovanju navezane druga na drugo. Potrebno je torej vzajemno, paralelno in soglasno delo za vzpostavitev in modernizacijo tehnične baze celjskega zdravstva. Vsi, ki za tak načrt odgovarjajo, so dolžni, da spričo resne volje za nadaljnje delo, kar je poudaril tudi dr. Sušteršič v svojem referatu, tak načrt pravočasno preskrbe, preskrbe pa tudi sredstva za njegovo izvedbo.

Savinjski vestnik, 24. 10. 1953