Število helikopterskih nujnih medicinskih posredovanj na Celjskem vse večje. Zakaj in kako to deluje?


V zadnjem času smo redno poročali o posredovanjih helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) na območju Celja in širše okolice. Da bi bolje razumeli delovanje teh intervencij, smo se poglobili v delo baze HNMP v Mariboru ter se pogovarjali s predstavniki heliporta Splošne bolnišnice Celje.

Foto: SB Celje

Po besedah predstojnika enote nujne medicinske pomoči v mariborskem zdravstvenem domu, Štefana Mallyja, je število helikopterskih intervencij na Celjskem v zadnjem času v porastu. Od decembra 2022 do danes so na heliportu SB Celje, ki ga bomo podrobneje predstavili v naslednjem prispevku, izvedli kar 84 letalskih operacij, kar zajema tako primarne kot tudi sekundarne lete.

Pomembno je omeniti, da se je število intervencij povečalo predvsem zaradi delovnih poškodb, medtem ko se je odstotek razmerja med bolezenskimi stanji in poškodbami ohranil na primerljivi ravni s prejšnjimi leti. Letos je število aktivacij vsaj za 20 % višje glede na lani (do sedaj je bilo več kot 200 aktivacij ekipe HNMP), kar nakazuje, da je bila odločitev o vzpostavitvi baze HNMP na letališču Maribor za severovzhodni del Slovenije pravilna.

Foto: SB Celje

Z vzpostavitvijo dispečerske službe zdravstva na območju celjske regije, preko katere poteka najava letov, se je pričakovano povečalo število HNMP intervencij v naši regiji. Dispečerska služba aktivira zdravstveno ekipo preko pozivnika in telefonskega klica o potencialni intervenciji. Nato se posadka, sestavljena iz letalskega dela posadke (Slovenska vojska) in medicinske ekipe (zdravnik in diplomirani zdravstvenik), odloči o potrditvi aktivacije glede na razpoložljivost plovila, vremenske pogoje in možnosti varnega pristanka.

Večinoma gre za nujne primere, ki zahtevajo hiter prevoz in oskrbo življenjsko ogroženega pacienta terenske ekipe nujne medicinske pomoči. Zdravnik HNMP se po obravnavi pacienta odloči, kam ga prepeljati glede na njegovo stanje. V celjsko bolnišnico se transport izvaja ob intervencijah, pri katerih je diagnoza takšna, da jo tam lahko dokončno oskrbijo in je ta bolnišnica najbližja kraju dogodka.

Heliport SB Celje. (Foto: Simon Valant)

V primerih, ko SB Celje ne more zagotoviti ustreznih kapacitet ali specialistične oskrbe, se pacienti transportirajo v enega od kliničnih centrov v Mariboru ali Ljubljani. Kot nam je zaupal organizacijski vodja heliporta SB Celje, mag. Gregor Kovač, helikopterski prevoz iz Maribora do Celja traja 7 minut, iz Ljubljane do Celja pa 12 minut.

Helikopterski prevozi so že rešili številna življenja z uspešnim oživljanjem na terenu. Prav tako pa o neprecenljivi vlogi helikopterskih prevozov priča tudi hiter transport v bolnišnico do dokončne razrešitve, ki je zaradi prihranka časa preprečil marsikatero smrt ali hujšo invalidnost.