V celjski bolnišnici odkrili obeležje zaslužnima sodelavcema


V Splošni bolnišnici Celje je letos dozorela odločitev, da na poseben način izkažejo spoštovanje posameznikom, ki so s svojim delom močno zaznamovali razvoj, ugled, dobrobit in prepoznavnost njihove ustanove.

Utrinek s slavnosti od odkritju obeležja; foto: Andraž Purg

Tako na prostor, kjer se dnevno križajo poti številnih zaposlenih, pacientov, njihovih spremljevalcev in ostalih obiskovalcev, postavili obeležje, ki bo ohranjalo spomin nanje in na njihovo delo ter jih navdihovalo, da sledijo njihovemu zgledu.

Prva, ki so ju zapisali na spominsko obeležje, sta primarij specialist akademske stopnje Rado Pilih in primarijka magistrica Frančiška Škrabl Močnik. V nadaljevanju je kratek povzetek njune profesionalne poti.

Rado Pilih

Rado Pilih velja za začetnika moderne travmatologije v Celju. Iz do tedaj pretežno konservativne metode zdravljenja skeletnih poškodb je s sodelavci uvedel odprto naravnavo in notranjo učvrstitev zlomov po metodi AO. Uvedel je sprva ultrazvočno, nato pa v sodelovanju z radiologi sodobne slikovne diagnostične metode pri diagnosticiranju nevrotravme. V sodelovanju s Travmatološko kliniko v Zagrebu je uvedel operativno zdravljenje hrbteničnih poškodb, celjsko travmatologijo je predstavil domači in mednarodni strokovni javnosti z motom, da mora celjski travmatološki oddelek na strokovnih konferencah vedno sodelovati z aktivno udeležbo.

Frančiška Škrabl Močnik

Z reorganizacijo internistične službe v bolnišnici je bil novoustanovljen tudi Oddelek za bolezni srca, pljuč in ožilja, katerega vodenje je prevzela mag. Frančiška Škrabl Močnik. Projekt razvoja oddelka je bil zahteven, saj so začeli v slabih prostorskih razmerah, s pomanjkljivo in zastarelo opremo ter pomanjkljivo kadrovsko zasedbo. Kljub temu pa je oddelek v naslednjih letih doživljal skokovit razvoj na vseh področjih. V največji meri gre za to zasluga prav vizionarski ideji mag. Frančiške Škrabl Močnik o kardiološki oskrbi pacientov v Splošni bolnišnici Celje. Njena je bila namreč ideja o vzpostavitvi invazivne diagnostike srčnih bolezni, ki je celjski kardiološki oddelek postavila ob bok kardiološkim oddelkom obeh kliničnih centrov. Predala se ji je z vsem žarom, kar je prepoznala tudi širša družbena skupnost in ji v eni največjih in najuspešnejših donacijskih akcij v regiji pomagala uresničiti smele načrte. S pomočjo številnih posameznikov, podjetij, organizacij in društev so bila v manj kot dveh letih zbrana sredstva za opremo laboratorija za invazivno srčno diagnostiko, ki je prve paciente začel obravnavati v začetku leta 2006. Že prvo leto delovanja je bilo v njem opravljenih 800 koronarografij. Danes na oddelku izvajamo bolnišnično kardiološko dejavnost, neinvazivne srčne preiskave ter invazivno srčno diagnostiko in zdravljenje, z vedno večjim naborom preiskav pa se postopno povečuje tudi gravitacijsko območje dejavnosti, saj obravnavamo bolnike iz savinjske, zasavske, pomurske in občasno tudi iz drugih slovenskih regij. Konec leta 2006 se je prijavila na razpis in nastopila mandat strokovne direktorice bolnišnice. Ves čas strokovnega vodenja bolnišnice je v ospredje postavljala skrb za izkazovanje konkurenčnosti, izboljševanje kakovosti in vzporedni razvoj številnih strokovnih področij. Pri skrbi za paciente in strokovni razvoj bolnišnice ni priznavala omejitev in ovir, zato je bila pripravljena prisluhniti tudi revolucionarnim idejam.

V SBC so podelili tudi priznanja zaslužnim sodelavcem: