Pivovarna Laško kmalu na borzi


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 25 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

Kljub manjši prodaji piva, ki pa ni značilna le za Slovenijo, temveč kar za celotno Evropo, so v Pivovarni Laško zelo zadovoljni z lanskimi finančnimi rezultati. Čeprav je na trgu zelo močna konkurenca, so ohranili 53-odstotni tržni delež. Letos bosta pivovarno zaznamovala vsaj dva pomembna dogodka. Njihove delnice se bodo uvrstile na borzo, junija pa bodo pričeli prodajati ustekleničeno vodo.

Pivovarna Laško je po nerevidiranih podatkih imela lani 15,6 milijarde tolarjev prihodka, kar je za dva odstotka več kot leta 1997. Bruto dobička je za 1,6 milijarde tolarjev, neto dobička za 1,3 milijarde ali za 4 odstotke več kot predlani, neto denarni tok pa je znašal 3,8 milijarde tolarjev. Direktor družbe Tone Turnšek je povedal, da so lanski rezultati nominalno podobni tistim, ki so jih dosegli leta 1997, čeprav so lani v primerjavi z letom prej prodali pet odstotkov manj piva. V Laškem manjšo prodajo pripisujejo novemu prometnemu zakonu, padcu kupne moči in vse večji težnji potrošnikov po zdravem načinu življenja.

Padec prodaje na domačem trgu, kjer so kljub povečani konkurenci domačih in tujih proizvajalcev piva, ohranili 53-odstotni delež, so deloma nadomestili s povečanim izvozom ter z večjo prodajo brezalkoholnih pijač. Lani so namreč kar za 20 odstotkov povečali prodajo sokov, ledenega čaja in sirupov, ki jih delajo v mestinjskem Vitalu, v katerem ima pivovarna 45,6-odstotni lastniški delež. Z bolj gospodarnim ravnanjem z osnovnimi surovinami in repromateriali, ki jih večinoma uvažajo iz Češke, Avstrije in Madžarske, je pivovarni uspelo znižati stroške poslovanje, kar je, pravi Tone Turnšek, vplivalo na ugodnejšo rast bruto dobička.

Nadzorni svet Pivovarne Laško je prejšnji teden predlagal, da bi letos med delničarje razdelili od 40 do 45 odstotkov dobička, kar pomeni, da bi dividenda nominalno ostala na lanski ravni. Pred skupščino, ki bo 28. maja, bodo o delitvi dobička razpravljali še vsi večji delničarji. »Pivovarna je doslej namenila za dividende preko dve milijardi tolarjev akumulacije, vendar je vprašanje, če bo tako tudi naprej,« meni Turnšek.

Tone Turnšek pričakuje, da bodo letošnji fizični in finančni rezultati podobni lanskim. Vse bo odvisno od tega, pravi, ali jim bo uspelo ohraniti enako prodajo piva kot so jo imeli v letu 1998, ko je znašala 1.110.000 hektolitrov.

V pivovarni trenutno zaključujejo približno 20 milijonov mark vredno naložbo v polnilno linijo za ustekleničenje vode, ki je nameščena v že zgrajeni novi proizvodni zgradbi, kjer bo tudi nova linija za polnjenje pločevink. Proizvodnja ustekleničene vode bo stekla najkasneje junija. Za široko potrošnjo jo bodo ponudili v plastenkah, za gostinstvo pa v steklenicah po dva decilitra in pol, kar bo novost na našem trgu. Kolikšna bo letna proizvodnja še ne vedo, prepričani pa so, da se bo poraba ustekleničene vode pri nas iz leta v leto povečevala, nekaj pa naj bi jo tudi izvozili. Na vprašanje, zakaj bodo tudi v Laškem začeli prodajati vodo v steklenicah, če so se z Radensko na osnovi pogodbe o poslovnem sodelovanju, ki so jo podpisali decembra lani, dogovorili, da si bodo delili proizvodne programe. Tone Turnšek odgovarja: »Radenski smo prepustili znamko Ora, ki je bila naša last, proizvodnji vode pa se nismo mogli odpovedati, saj smo že pred podpisom pogodbe kupili linijo za polnjenje vode, pa tudi proizvodna hala je že bila zgrajena.« Pivovarna in Radenska sta doslej že pričeli s skupno distribucijo izdelkov in imata že tri skupna prodajna skladišča. Radenska pa bo kmalu postala lastnica dveh odstotkov pivovarninih delnic. Pivovarna je že lani kupila 514 tisoč delnic Radenske in postala z 10,15-odstotnim deležem druga največja lastnica te družbe.

V skladu s poslovno politiko bodo v pivovarni tudi letos za naložbe namenili okrog 25 milijonov mark. Kupili bodo novo polnilno linijo za steklenice, začeli z zamenjavo embalaže, graditi bodo pričeli čistilno napravo, pripravljajo pa še nekaj drugih programov, o katerih bodo povedali več šele poleti, ko jih bodo predstavili največjim lastnikom družbe. Z letošnjimi naložbami bodo v Laškem končali več kot 15-letni ciklus intenzivnega vlaganja, v katerem so posodobili proizvodnjo in organiziranost družbe. Zgradili so pravzaprav novo tovarno, ki je po tehnološki opremljenosti enaka vodilnim svetovnim proizvajalcem piva.

Pivovarna Laško, Radenska in ajdovski Fructal naj bi v kratkem nadaljevali začete pogovore o morebitnem poslovnem sodelovanju. V pivovarni sicer še niso izdelali izhodišč za sodelovanje, menijo pa, da bi lahko družbe skupaj nastopale v tujini in skupno nabavljale surovine.

V zadnjih letih se pivovarna počasi, a vztrajno, spet vrača na trge bivših jugoslovanskih republik. Najbolj uspešna je v Bosni in Hercegovini, kamor je lani prodala kar 17 odstotkov celotne proizvodnje. Izvoz na Hrvaško, kjer sicer cenijo laško pivo, je omejen z visokimi carinami in prelevmani. Letos bodo Laščani agresivneje nastopili na konvertibilnih trgih, računajo pa tudi na prodajo v vzhodnoevropskih državah, zlasti v Romuniji in na Madžarskem.

Po skupščini delničarjev, ki bo 28. maja, bodo delnice Pivovarne Laško uvrščene na borzo. Delnice bodo najprej vpisali v KDD, potem pa naj bi jih, želijo v pivovarni, borza vpisala v kotacijo A. Ker se je v preteklih dveh letih portfelj družbe ustalil, zadnji večji nakup se je zgodil lani, ko je Kmečka družba prodala Banki Celje precejšnji sveženj pivovarninih delnic, direktor Tone Turnšek ne pričakuje velikega prometa na borzi.

Janja Intihar, Novi tednik, 18. 3. 1999

*cena časopisa: 280 tolarjev