Vaterpolisti brez vode


Kot večino športnih kolektivov tudi celjske vaterpoliste pesti pomanjkanje sredstev. Vendar bi lahko k temu prišteli še nekaj drugih težav, ki so povsem specifične za to panogo – bolje rečeno, »krasijo« vaterpoliste našega mesta.

Če na kratko povzamemo, ima vaterpolo v Celju bogato tradicijo. V športnih krogih je znano, da je klub pred nekaj desetletji krojil vrh slovenskega vaterpola, vendar je kasneje prišlo do razpada sistema dela v plavalnih športih, kar je prizadelo tudi Celje. Pred dobrimi desetimi leti je vaterpolo znova zaživel kot sekcija pri PK Neptun. Za vrnitev na stare pozicije je potreboval čas vse do leta 1991, ko je po nekaj letih povprečnega nastopanja v slovenski vaterpolo ligi naposled le osvojil odmevno drugo mesto. Naslov viceprvaka so Celjani osvojili pod vodstvom donedavnega selektorja slovenske reprezentance Toma Baldermana, ki ima tudi največ zaslug za ponovni vzpon.

V lanski sezoni se je tekmovanje prvič delilo na prvo in drugo ligo, nov položaj in zaostrena konkurenca (vrnila sta se zvezna ligaša Koper in Triglav) v prvoligaškem tekmovanju pa sta Neptun potisnila prav na rob in le širitev lige v letošnji sezoni je klub rešila izpada. Celjski vaterpolisti so realno gledano zadržali pridobljene pozicije, vendar napredka ni bilo več. Pred pričetkom priprav so ostali brez prvega trenerja, delo pa jim je naknadno otežil še Golovec z novimi predpisi.

Nevzdržne razmere so botrovale odločitvi prve ekipe, da se treningov ne udeležuje več. Na zboru vodstva in igralcev so skušali nastale težave “odpraviti. Vodstvo je od igralcev zahtevalo profesionalen odnos do dela, na kar le-ti niso pristali, kajti profesionalizem bazira na denarju, tega pa do sedaj nihče ni niti omenil. Tudi brez strokovno podkovanega in izkušenega trenerja delo ni možno in rezultatov ne bo, je bilo mnenje igralcev. Ti so zahtevali še dokončno razrešitev statusa vaterpola, tako znotraj samega kluba kot pri Športni zvezi. Za nastopanje v prvi državni ligi si vaterpolo zasluži status kluba in ne sekcije kot priveska plavalcem, kar vaterpoliste enači s planinskim in gobarskim društvom.

Čeprav si s tem položaja bistveno ne bi izboljšali, bi enakopravnejša pozicija vsaj pripomogla k višjemu rangu vaterpola in mu hkrati dala določene olajšave. V obliki sponzorstva je vaterpolistom Neptuna do sedaj pomagalo le podjetje Alpro iz Celja, za napredek pa bi jih potrebovali še nekaj. Zdaj, ko so tekmovanja že pred vrati, ekipa pa brez treninga, je na vsak način treba pričeti z intenzivnim delom. Vodstvo kluba bo poskušalo najti ustrezen trenerski kader, do nadaljnjega pa bosta ekipo vodila pomožna trenerja Aleksander Hrašovec in Vojko Glavan. Zaradi zasedenosti igralcev bodo treningi le trikrat tedensko in ne vsakodnevno,

s časom pa se bo intenzivnost povečala. Do pričetka slovenskega pokala bodo vaterpolisti odigrali nekaj prijateljskih tekem, kjer bodo skušali z igro pridobiti telesno pripravljenost in na ta način zmanjšati zaostanek v pripravah. Cilj letošnje sezone je zadržati prvoligaško mesto in čim več pozornosti nameniti delu z mladimi, kajti generacija, ki tvori prvo moštvo, se počasi poslavlja, kot pa je zaenkrat videti, le-ta nima dostojnih naslednikov (razen redkih izjem) med mladimi.

Novi tednik, 28. 1. 1993