V Celju odslej mogoč tudi študij fizioterapije, svoja vrata odpira Alma Mater Europaea

Alma Mater Europaea je danes v pritličju nekdanjega celjskega hotela Celeia (pred tem Štorman), odprla nove prostore za izvajanje študija fizioterapije. Gre za pomembno pridobitev za Celje in celotno Savinjsko regijo, saj so mladi s tega območja za študij fizioterapije doslej morali obiskovati predvsem Maribor ali Ljubljano.

Predsednik Alma Mater, prof. dr. Ludvik Toplak

Fizioterapija se je, po besedah predsednika Alma Mater, prof. dr. Ludvika Toplaka, v zadnjih 15 letih razvila iz ročne veščine v samostojno akademsko disciplino. Slovenija že dlje časa čuti povečane potrebe po izobraženem kadru fizioterapevtov, zato se je z današnjim dnem odprla dodatna posebej organizirana enota tudi v knežjem mestu. Najprej so sicer tovrstno enoto ustanovili v Murski Soboti, potem pa v Mariboru, Ljubljani in Kopru.

V tem študijskem letu je v mariborski in ljubljanski enoti študiralo od 140 do 150 študentov iz Savinjske regije, po novem pa bodo lahko obvezno klinično usposabljanje opravljali v bližnjih zdraviliščih, zdravstvenih domovih in celjski bolnišnici. Prav tako bo enota delovala na 200 kvadratnih metrih najetih površin v mestu ob Savinji.

Vodja katedre za fizioterapijo mag. Mladen Herc, strokovni direktor celjske bolnišnice prof. dr. Radko Komadina in predsednik Alma Mater, prof. dr. Ludvik Toplak, vodja oddelka za komuniciranje in marketing Katarina Pernat

Kot je povedal mag. Mladen Herc, vodja katedre za fizioterapijo, bodo v Celju že v prihajajočem študijskem letu izvajali vse seminarske in kabinetne vaje, na predavanja pa bodo študenti še vedno hodili v Ljubljano oziroma Maribor ali pa jih spremljali preko spleta na daljavo. Danes se je pred odprtjem odvil tudi informativni dan za vse tiste, ki so želeli pridobiti dodatne informacije o študiju.

Alma Mater sicer izvaja 25 različnih študijskih programov na vseh treh bolonjskih stopnjah, deluje pa pod pokroviteljstvom Evropske akademije znanosti in umetnosti, ki združuje več kot 2100 znanstvenikov. Ob slavnostnem odprtju je dr. Janez Krašovec, pionir slovenske balneologije, v trajno uporabo predal del svojega raziskovalnega arhiva.

Strokovni direktor celjske bolnišnice prof. dr. Radko Komadina je novo sodelovanje odprto pozdravil: ”S tem, da imamo v bolnišnici študente, omogočamo mladim študij, zaposlenim olajšano delo, po mojih dolgoletnih izkušnjah pa to pozitivno vpliva tudi na bolnike. Gre za situacijo, ko vsi nekaj pridobimo, zato se nadejam, da bomo tudi s tem, da bo študijsko jedro Alma Mater delno prestavljeno v Celje naredili korist vsem udeleženim.”

Prav tako je svež veter pri celjski izobraževalni ponudbi pozdravil tudi celjski župan Matija Kovač, ki je skupaj s predsednikom Alma Mater ob odprtju simbolno prerezal trak.