Dijaki Srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja bi radi vedeli več o Evropski uniji


Prvega maja letos bo 20 let od vstopa Slovenije v Evropsko unijo, prostor prostega pretoka ljudi, delovne sile, blaga in idej, ki omogoča eno višjih kvalitet življenja na tem planetu.

Junija letos bomo Evropejci in Slovenci volili svoje predstavnike v Evropski parlament, kjer bo našo državo v bodoče zastopalo 9 poslancev.

Volilna udeležba med mladimi ni ravno visoka in zato je toliko pomembneje, da se opolnomočijo kot aktivni državljani Slovenije in EU. Projekt Erasmus Erasmus+ Jean Monnet: Be the Change, je eden od načinov v tej smeri, saj spodbuja zanimanje in vedenje o Evropski uniji.

K njemu so pristopili tudi dijaki Srednje šole za gradbeništvo in varovanje okolja, ki deluje znotraj Šolskega centra Celje.

Dijaki drugih letnikov so se v tem polletju pri predmetu Jaz in svet udeležili delavnic o Evropski uniji, ki so jih pripravili informatorji Informacijske točke Europe Direct Savinjska, ki jo gosti Mladinski center Celje.

Tokrat so dijaki na različne načine spoznavali Evropsko unijo, njene znamenitosti in institucije. Da bi se jim pridobljene informacije učinkovito odtisnile v spomin, so odigrali tudi igro EU namigi ter se za konec preizkusili še v EU kvizu in igri spomina.


 Ste vedeli?

Evropsko unijo je donedavnega sestavljalo 28 držav članic, po odhodu Združenega kraljestva iz EU (sloviti Brexit) s koncem leta 2020 jih je ostalo 27. Znotraj EU je 24 uradnih jezikov, od tega tudi Slovenski.

12 zvezdic v zastavi Evropske unije simbolizira enotnost, solidarnost in sožitje narodov Evrope. Po besedah Arsèna Heitza, ki je oblikoval evropsko zastavo, njen navdih izvira iz krščanstva – 12 zvez okoli glave kipa brezmadežne Device Marije, ki med drugim stoji tudi v katedrali v Strasbourgu.

Slovenija ostaja NETO prejemnica sredstev iz proračuna EU, kar pomeni, da iz skupne evropske blagajne več denarja prejema kot ga vanj plačuje. To je posledica tega, da je naša država po razvitosti še vedno pod povprečjem 27-terice držav članic:  po oceni Eurostata je bruto domači proizvod na prebivalca Slovenije po kriteriju kupne moče lani dosegel 82 odstotkov povprečja EU-ja,

Slovenija bo zato lahko v obdobju 2021-2027 iz proračuna EU in načrta za okrevanje počrpala približno 10,5 milijarde evrov.