V Celju se je odprla nova praksa s psihoanalitično psihoterapijo, ki vabi k odkrivanju novih poti k osebni rasti

V Celju se je nedavno odprla nova zasebna praksa, ki ponuja vrhunsko psihoanalitično psihoterapijo. Za vse, ki iščejo edinstveno izkušnjo, je to odlična priložnost za odkrivanje novih poti k osebni rasti.

Kaj je psihoterapija?

Beseda psihoterapija izvira iz staro-grščine in v dobesednem prevodu pomeni zdravljenje duše. Dodamo lahko še definicijo psihoterapije s strani Sigmunda Freuda, ki pravi, da je psihoterapija zdravljenje s pogovorom.

V psihoterapiji se uporabljajo različne klinične metode in tehnike zdravljenja, ki so znanstveno uveljavljene. Zelo pomembno oziroma nujno je, da psihoterapija poteka znotraj zaupnega in varnega odnosa, ki se vzpostavi med pacientom/klientom ter psihoterapevtom. Psihoterapija je potovanje k sebi in tudi k drugim ter nam pomaga pri izboljšanju kvalitete življenja.

Zakaj se odločiti za psihoterapijo?

Psihoterapija je namenjena vsakemu, ki začuti željo po razrešitvi ali olajšanju težav s katerimi se srečuje, ter vsakemu, ki bi rad bolje spoznal in razumel sebe in druge. Prav tako je psihoterapija primerna in dobra izbira za vse, ki bi želeli izboljšati kvaliteto svojega življenja.

Tekom psihoterapije se poveča samo-razumevanje, hkrati pa se poglablja v razna čustvena vprašanja in konflikte ter dela na spremembi neustreznih vedenjskih vzorcev, emocij, kognicij in drugih osebnostnih značilnosti.

Poleg naštetega v prejšnjem odstavku, se lahko za psihoterapijo odločite tudi v primeru, če se želite le bolje spoznati in tako izboljšati kvaliteto življenja. Naloga psihoterapevta je, da pacientu/klientu stoji ob strani in mu pomaga, da prepozna in se nauči, kako si lahko pomaga sam.

Psihoterapijo vodi Urška Žgank Jerant, ki je zaposlena tudi na Oddelku za psihiatrijo v UKC MB

Urška izvaja psihoanalitično psihoterapijo ter podporno oz. suportivno psihoterapijo. Psihoanalitična psihoterapija je dolgotrajen in zelo oseben proces, ki omogoča globoko raziskovanje in osveščanje nezavednih vsebin ter lahko dosega globlje in trajnejše spremembe. Ne pomaga samo pri odpravi simptomov ampak tudi pri odkrivanju in odpravljanju vzrokov za nastanek psihičnih težav oziroma duševnih stisk, ki nam na tak ali drugačen način otežujejo vsakodnevno življenje.

Cilji in metode dela pri podporni psihoterapiji so prilagojeni glede na posameznikovo situacijo s katero se sooča. Med te sodijo na primer težke življenjske situacije, travme, … Trajanje in izvajanje podporne psihoterapije, je prilagojeno posamezniku in je lahko tudi krajše kot psihoanalitična psihoterapija.

Zakaj psihoanalitična psihoterapija?

Urška pravi, da je bila pomoč sočloveku od nekdaj del nje. Tekom gimnazijskih let je pri sebi prepoznavala vse večje zanimanje za raziskovanje različnosti ljudi, različnega doživljanja ljudi, razumevanja drug drugega, zanimali so jo odnosi med ljudmi, pomoč ljudem, … Odločala se je med študijem psihologije in socialnega dela. Naposled se je odločila za študij socialnega dela, kjer je tudi uspešno zaključila magistrsko stopnjo.

Tekom študija je opravila ogromno število ur psihosocialne prakse, prav tako pa je doživela kar nekaj osebnih preizkušenj, kar je še dodatno pripomoglo k odločitvi, da nadaljuje s svojim izobraževanjem o človeških globinah, ter na ta način pripomore pri doseganju trajnih sprememb pri ljudeh, ki bi to želeli.

Pot jo je vodila na Univerzo Sigmunda Freuda Dunaj – podružnica Ljubljana, in sicer na program Psihoterapevtske propedevtike, ter na štiriletni specialistični študij Psihoanalitične psihoterapije. Trenutno ima naziv Specializantka psihoanalitične psihoterapije pod supervizijo.

Ima večletne izkušnje lastne psihoterapije, saj je opravila več kot 400 ur lastne psihoterapije, razdeljene med individualno ter skupinsko psihoterapijo. Pomemben del specialističnega študija psihoanalitične psihoterapije predstavlja psihiatrična praksa, ki jo je tekom študija opravljala v ZD Ptuj ter v Psihiatrični bolnišnici Ormož. Še vedno je vpeta v psihiatrične bolnišnice, saj je zaposlena v UKC MB na Oddelku za psihiatrijo.

Vse izkušnje lastnega življenja ter študija so ji pomagale in ji še vedno pomagajo pri boljšem in lažjem razumevanju sebe in drugih.

 

Kako se vključite v psihoterapevtski proces?

Kontakt lahko vzpostavite preko:

Preko omenjenih kanalov se dogovorite za prvo srečanje oziroma uvodni pogovor. Na uvodnem pogovoru se predstavite in opišete vaš povod za prihod v terapijo, prav tako je čas na tem srečanju namenjen pogovoru o vaših ciljih, željah, pričakovanjih ter vprašanjih v zvezi s psihoterapijo, ter njenim potekom.

Predstavljene vam bodo tudi metode dela in potek psihoterapevtskega srečanja. Trajanje uvodnega pogovora je običajno 45 min, lahko pa se zgodi, da traja do 60 min. Trajanje psihoanalitične ali podporne ure psihoterapije je 45min.

 

Urška Žgank Jerant: “Vem, da ni najlažje poiskati si pomoč, vendar pa je to zelo pomemben in morda celo najtežji korak na poti k spremembi, na poti k boljšemu, k bolj kakovostnemu življenju.” Vabljeni!