Lisice v centru Celja: lovci o tem, kako ravnati ob srečanju z njimi


Konec januarja se je na socialnih omrežjih pojavil videoposnetek lisice, ki se je znašla v središču Celja. V komentarjih objave so nekateri Celjani dodali, da to še zdaleč ni osamljen primer, ko se je divja žival znašla v središču mesta.

Kako pogosto se to dogaja, ali to predstavlja kakšno nevarnost za prebivalce ter kako ob srečanju ravnati, smo povprašali na Savinjsko Kozjansko zvezo lovskih družin Celje.

Na zvezi so nam pojasnili, da so prejeli nekaj klicev občanov, ki so sredi mesta videli lisico predvsem v večernih urah. Posebej njene prisotnosti ne spremljajo, saj je v mestu kdaj prisotna tudi druga divjad, kot je npr. srnjad in kuna belica. Ob tem so dodali, da je lisica kar se tiče življenjskega prostora izredno prilagodljiva živalska vrsta. Rada se naseli na področjih, kjer lažje dobi hrano, to pa je predvsem neposredna bližina človeških bivališč. Ljudje radi mečemo različne odpadke hrane kar v naravo, kar pa je izredno vabljivo za njih. Zato se bomo v prihodnosti vedno bolj srečevali z divjadjo tudi v urbanih okoljih, saj ljudje s svojimi posegi čedalje bolj krčimo življenjski prostor divjadi in ostalih prosto živečim živalim.

Ob vprašanju, če je za čim manjšo pojavitev divjih živali v mestu kaj postorjeno, so nam odgovorili, da tukaj žal ni mogoče ničesar postoriti. Divjad je prisotna in potrebno se je navaditi na to. Dodajajo še, da smo za to krivi sami, saj živalim jemljemo njihov naravni habitat in jim s svojim načinom življenja ne omogočimo potrebnega miru.

Lisica v centru Celja
Kaj storiti, če pride do bližnjega srečanja z lisico?

V primeru da pride do srečanja z divjo živaljo svetujejo, da jo samo opazujemo, uživamo v pogledu na njo ter ji omogočimo, da se v miru umakne. Tudi če je lisica opažena v belem dnevu, ne predstavlja nobene nevarnosti. Mogoče je samo zašla ali išče hrano. Divjad namreč občuti, če ji preti kakšna nevarnost. Takrat se bo pravi čas umaknila. Če pa se počuti varno je tudi bolj zaupljiva. Zato jo pustimo na miru in je ne vznemirjamo, saj se bo slej kot prej umaknila in odšla nazaj v naravo.

Lisica je sicer razširjena po celotni državi. V gorah živi do gozdne meje, občasno pa gre še višje, do 2500 m visoko. Pojavitev teh divjih živali pa so bile že mnogokrat dokumentirane tudi v drugih mestih po Sloveniji. Lisice so vsejedke, večino njihove prehrane sestavljajo glodavci. Jejo pa še zajce, ptiče, mrhovino, ribe, žabe, rake, polže, žuželke in njihove ličinke ter sadje.

Oglejte si videoposnetek bližnjega srečanja z lisico v središču Celja:

Foto: Pixabay