V Medlogu obnavljajo vodarno


vodarna_medlog_po_obnovi_2017Podjetje Vodovod-kanalizacija je v zadnjih dveh letih v vodarni Medlog izpeljalo obnovitvena dela v vrednosti 350.000 evrov, obnova pa še ni zaključena, saj dela izvajajo po etapah, ki so nujne zaradi zagotavljanja nemotene vodooskrbe.

Podtalnica v Medlogu še vedno ostaja nepogrešljiv vir pitne vode za celjsko vodooskrbo. Gre za zelo stanoviten vodni vir, ki ne kali niti ob intenzivnejših padavinah. Vodarna Medlog je bila zgrajena leta 1984, do lanskega leta pa večje prenove ni doživela. V letu 2005 so sicer preuredili postopek priprave pitne, tako da se vsa voda iz vodnjakov filtrira skozi aktivno oglje, prav tako pa so posodobili iztrošeno opremo, npr. zamenjali črpalke in generatorje ozona.

Kako se čisti voda v Vodarni Medlog?

V vodarni se podtalnica, ki se črpa iz sedmih vodnjakov, ozonira v ozonski komori, nakar teče preko peščenih filtrov in preko filtrov z aktivnim ogljem. Pred vstopom v vodovodno omrežje se vodo v vodarni preventivno klorira s plinskim klorom.

Pogled na objekt na zahodu Celja
Pogled na objekt na zahodu Celja

V času stabilnih vremenskih razmer oskrbujemo celotno mesto brez težav z vodo iz Vitanja in vrtin Toplica na Frankolovem. Črpališča v Medlogu v takšnih razmerah ne obratujejo. Ob pomanjkanju zadostnih količin vode iz Vitanja in Frankolovega po potrebi dodajamo medloško podtalnico.

Od kod prihaja voda za Celje

Naravno vodo v največji meri črpajo iz vodnega vira v Vitanju in na Frankolovem. Gravitacijsko doteka v sistem do 180 l/s vode iz Vitanja in do 85 l/s vode iz vrtine Toplica na Frankolovem. Preostalo potrebno količino pitne vode se v času pomanjkanja zadostnih količin vode iz teh dveh virov črpa iz črpališča v Medlogu.

Poleg navedenih vodnih virov je z vodovodnim sistemom povezano tudi nekaj manjših vodnih virov, kot so Gabrovka, Bojanski graben in vrtina Laška vas.

*foto: Vo-ka