Odkrivanje antike


S tem naslovom je bil na današnji dan pred 45 leti objavljen članek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:

Na gradbišču nove Turške mačke v Gledališki ulici so našli nove delce dragocene podobe stare Celeie. Arheološka izkopavanja vodi arheologinja in ravnateljica Pokrajinskega muzeja v Celju Vera Kolšek, ki nam je dala naslednjo izjavo:

»Ko so porušili staro gostišče Turško mačko v Gledališki ulici, smo začeli z izkopavanji že lanskega novembra, pa smo zaradi slabega vremena morali prekiniti z delom. Nadaljevali smo jih letos 7. februarja, pa nam vreme očitno ni nič bolj naklonjeno kot prvič. Zjutraj najdemo gradbišče v mrazu, minus 6 stopinj. Plast zemlje je ponekod zmrznjena do 15 cm v globino in teh površin se seveda ne smemo dotikati in nam gre tako precej materiala v nič.

Doslej smo odkrili dve stanovanjski hiši, ki sodita v 2. stoletje in antično kloako, ki je verjetno še danes v uporabi. Njena lega je bila namreč znana že iz 19. stoletja. Da sodita obe hiši v drugo stoletje, potrjujejo novci, pa tudi mozaik, ki smo ga odkrili. Mozaik je geometrijski, črno-bel. Želeli bi, ko bo zgrajeno novo gostišče, da bi ta mozaik, ki ga bomo dvignili (pomagali bodo strokovnjaki iz Ljubljane), namestili na steno ene od sob novega gostišča. Vsa dela sedaj opravljamo pod posebnim polivinilastim šotorom, ki ga noč in dan ogrevamo. Ščiti nas pred padavinami in nam zagotavlja ustrezno delovno temperaturo. V zidovih smo našli tudi čudovite freske, barvno bogate, kar priča, da so si stari Celjani znali bogato opremljati svoja stanovanja. Poleg mozaika obstojajo še drugi tlaki kot čisti estrih, pa barvani in nebarvani ometi. To kar smo na$li do sedaj, je seveda samo fragment v naši dosedanji podobi antične Celeie. Obe hiši na severnem in južnem delu sta do polovice ohranjeni, gradnje poznejšega srednjega veka so antiko v mnogočem pokvarile. Našli smo tudi del srednjeveškega zidu, čeprav menim, da je njegov spodnji del nastal že v antiki in to v 3. stoletju, ko je bila pred vrati rimskega imperija vojna nevarnost in so Celeio obzidali.

Ob nadaljevanju gradnje nove Turške mačke bodo seveda ti sedaj obstoječi zidovi porušeni. Freske bomo sneli, prav tako tudi mozaik, ohranjeni pa bodo seveda tudi vsi drobni predmeti, kot so novci, igle, broške in drugo.

Radi bi, da bi gradbinci drugič bolj upoštevali dejstvo, da se v zimskem času ne morejo opravljati arheološka dela, tega ne počno nikjer v Evropi, kar delamo sedaj mi. Gradnje, predvidene na ozemlju stare Celeie, naj bi načrtovali v času od marca do oktobra, ne pa v zimskem času, ker nam gre veliko dragocenega gradiva v nič, saj pri arheoloških najdbah niso pomembni samo tlorisi in zidovje, gre za mnogo pomembnih elementov, ki jih je treba upoštevati. To, kar smo našli doslej, nas navdaja z zadovoljstvom, čeprav poudarjam, delamo v nemogočih razmerah.«

Drago Medved, Novi tednik, 8. 3. 1979