Knežje mesto v znamenju Britanskega dne (foto)


Veleposlaništvo Velike Britanije in Severne Irske je v sodelovanju z Britansko-slovensko gospodarsko zbornico, celjskimi šolami in nacionalnim uradom programa MEPI in Osrednjo knjižnico Celje v knežjem mestu pripravilo Britanski dan namenjen povezovanju na področju gospodarstva in izobraževanja.

Ob tem so v celjski knjižnici odprli tudi spominsko razstavo fotografij z obiska kraljice Elizabete II. v Sloveniji.

V časih, ko svet še kako potrebuje sodelovanje in povezovanje, je v Celju potekal mednarodni dogodek, ki je povezal različne generacije in družbene podsisteme z namenom krepitve vezi in izmenjave informacij. Britanska veleposlanica nj. eksc. Tiffany Sadler je obiskala celjske šole, ki izvajajo program MEPI (Duke of Edinburg’s Award, mednarodno priznanje za mlade, op. p.), si ogledala mesto v spremstvu mladih ter se udeležila več dogodkov. V okviru obiska jo je sprejela podžupanja Mestne občine Celje Breda Arnšek, ki ji je ob predstavitvi knežjega mesta podarila monografijo Barbara Celjska. Podžupanja in veleposlanica sta med drugim nekaj besed izmenjali o razvojnih usmeritvah mestne občine, gospodarstvu, kulturi, stanovanjski politiki, skrbi za zeleno in čisto okolje, trajnostni mobilnosti in med drugim tudi o mladih, ki so zelo uspešni na različnih področjih in za katere si želimo, da bi po končanem študiju ostali v domačem kraju. Veleposlanica se je vpisala tudi v mestno knjigo gostov.

V Osrednji knjižnici Celje sta potekala dva dogodka namenjena mreženju in spoznavanju – za šole iz regije, ki želijo v prihodnosti pristopiti k programu MEPI in za celjske gospodarstvenike, ki so pobliže spoznali delovanje in mrežo Britansko-slovenske gospodarske zbornice, hkrati pa tudi program MEPI kot del kadrovskih politik podjetij v svetu in Sloveniji. Britanski dan se je zaključil z odprtjem spominske razstave fotografij z obiska kraljice Elizabete II. v Sloveniji leta 2008.

Povezovalna nit dogodka je bil program MEPI, svetovno uveljavljen program, ki na zanimiv in bogat način povezuje formalno in neformalno izobraževanje. V mladih razvija odpornost na spremembe, prilagodljivost in drugačnost, predvsem pa jih utirja na ustvarjalno karierno pot. Program je leta 1956 ustanovil vojvoda Edinburški, mož britanske kraljice Elizabete II., danes pa povezuje že več kot devet milijonov mladih iz 130 držav. V Sloveniji letos obeležuje 25-letnico; programu je pridruženih že več kot 75 osnovnih in srednjih šol ter nevladnih organizacij po državi. V Celju program združuje več kot 200 mladih na 8 srednjih in 5 osnovnih šolah, ki skupaj z nacionalnim uradom zasledujejo vizijo, da mesto postane novo MEPI središče za vzhodno kohezijsko regijo.

Britanska veleposlanica Tiffany Sadler je ob tej priložnosti izrazila počaščenost, da v imenu veleposlaništva pa tudi osebno tukaj v Sloveniji podpiram Program MEPI. “Današnji dan v Celju in predvsem srečanje z mladimi, ki so del tega programa, je bil zame zato izrednega pomena. Moja naloga veleposlanice je utrjevati in pospeševati bilateralne odnose med Slovenijo in Veliko Britanijo in današnji dan je pokazal, da izredno dobro skupaj delujemo na področjih kot so izobraževanje, mladi ter promocija gospodarstva med obema državama. Prav tako me veseli, da smo na srečanju s podžupanjo Mestne občine Celje skupaj izpostavili teme in področja, kot so okolje in zelena prihodnost, gospodarsko sodelovanje in izobraževanje, ki so izrednega pomena tako za Mestno občino Celje in Slovenijo, kot tudi za Veliko Britanijo,” je dejala.

Gregor Deleja, ravnatelj Gimnazije Celje – Center, ki že vrsto let sodeluje v programu, je dejal, da Mehke veščine 20. stoletja v 21. postajajo ključne za prepotrebne spremembe in skupen premislek, ki bo šolajočim in posledično družbi prihodnosti omogočil spoprijem s strukturnimi izzivi v polju sestave in logike delovanja sodobnih oblik vladavine, prestrukturiranje sodobne ekonomije, spoprijemu z ekološkimi krizami, potenciali in izzivi novih tehnologij ter novimi pojmovanji in prakticiranji subjektivnosti ter načinov sobivanja posameznikov, skupin in družb. Omenjeni izzivi žal še vedno niso del formalnega šolskega prostora, jih pa z mladimi uspešno nagovarjamo v neformalnem, obšolskem delu. Tu igra MEPI, njegove vrednote, načela in sama struktura programa izjemno pomembno vlogo. Veseli in ponosni, da v Celju ta program na šolah dobiva vse pomembnejše mesto in želimo si, da bi v prihodnosti še aktivneje podpiral mlade in šole pri njihovem razvoju in sprejemanju odločitev v prid kakovosti svobodne, misleče osebnosti in smiselnega sobivanja naše in prihodnjih generacij z naravo in svetom.”

 S Programom MEPI je močno povezan tudi Sandi Češko, uspešen podjetnik in izjemen poslovni inovator. “V podjetjih, ki so inovativna, ki se hočejo odzivati na spremembe in priložnosti v tem svetu, ne potrebujejo kadrov, ki ponavljajo učne proces, ki so marljivi in pridni; to je postalo ovira. Iščem kadre, ki so izzivalci; ljudi, ki mislijo drugače, ki si upajo misliti drugače, ki so samostojni in sposobni prevzeti akcijo in iniciativo. Šolski sistem tega še ne daje; ja pa pri tem ključen MEPI s svojim konceptom, ki to zagotavlja ter s tem odlično dopolnjuje akademski del,” je ob tej priložnosti povedal Češko.

Andreja Anžur, direktorica nacionalnega urada MEPI je ob koncu dogodka izpostavila, “da je danes znanje oddaljeno »le en klik«, kar pa za uspešno in zadovoljno  življenje enostavno ni dovolj. Pomembno je kako bomo znali to znanje uporabiti v  spremenljivem in nepredvidljivem okolju in času. Program MEPI namreč mlade opremi za življenje skozi konkretno izkušnjo na daljši rok. O komunikaciji, timskem delu, kompleksnem reševanju problemov, samozavesti, proaktivnosti in inovativnosti namreč ne govorimo  ampak mladi  to izkusijo. Vse to so kompetence in sposobnosti, ki so danes še kako zaželene in cenjene pri delodajalcih.”

Barbara Uranjek, direktorica Britansko-slovenske gospodarske zbornice, pa je sklenila, da čeprav Združeno kraljestvo ni več del Evropske unije, ostaja privlačen trg za slovenska podjetja. “Odlikuje ga množica priložnosti, enostavnost poslovanja in odprtost za inovacije.”

Fotoutrinki Britanskega dne v Celju: