Zakaj je Cinkarna Celje lani poslovala toliko slabše kot poprej


Za enega paradnih konj celjskega gospodarstva, Cinkarno Celje leto 2023, ni bilo najboljše. Realizirana prodaja je bila 22 % nižja kot leto poprej, dobiček pa je za 87 % nižji kot v primerljivem obdobju preteklega leta.

Slabše poslovanje je posledica zmanjšanja povpraševanja po njihovih produktih in nižje povprečne prodajne cene njihovega nosilnega proizvoda, pigmenta titanovega dioksida, pojasnjujejo v nerevidiranem letnem poročilu o poslovanju Cinkarne Celje v letu 2023.

Posledično pada tudi vrednost delnice Cinkarne, ki je aprila lani dosegala 30 evrov, trenutno pa znaša 21,40 evra.

Velik cenovni pritisk kitajskih proizvajalcev na evropski trg in posledično močan vpliv na padec povpraševanja po pigmentu, proizvedenem v Evropi ter pritisk rasti stroškov energije ter energetsko bogatih surovin so po besedah direktorja Cinkarne Celje Aleša Skoka za Bloomberg Adria glavni razlogi za slabše poslovanje podjetja, ki ga vodi. Kot je zapisano v nerevidiranem poročilu, je bilo operativno poslovanje slabše od lanskega in hkrati na 92 % ravni realizacije poslovnega načrta.

“Povpraševanje je padlo v vseh prodajnih segmentih, še posebno na področju barv za uporabo v gradbeništvu. V segmentu za domače mojstre (DIY – do it yourself) smo padec zaznali že leta 2022, na profesionalnem področju za prvo vgradnjo v gradbeništvu pa je prišlo do večjega padca v 2023,” je povedal Skok za Bloomberg Adria.

Leto so končali s 176 milijoni prihodkov iz prodaje, kar je 22 odstotkov manj kot v letu 2022 in tudi 12 odstotkov manj od načrta za 2023. Nerevidirano poslovno poročilo trenutno kaže čisti dobiček v višini pet milijonov evrov in pol. Kar je nekoliko manj od načrta, v katerem so predvideli 5,9 milijona evrov.

Realizirani prihodki družbe in čisti poslovni izid leta 2023 ne vsebujejo do konca leta 2023 prejetih sredstev državne pomoči v višini 6,1 mio € iz naslova Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize.

V Sloveniji je prodaja padla za 21 % v EU za 23 %. Cinkarna Celje sicer večino svoje prodaje ustvari na trgu Evropske unije, in sicer 76 %, v tretjih država 11 % in v Sloveniji 8 %.

Kaj je pričakovati v letošnjem letu

Kot je Skok dejal za Bloomberg Adria, Letos pričakujejo stabilizacijo razmer na trgu. “Zaloge blaga pri kupcih in proizvajalcih so manjše. Zaprli so se kar trije obrati za proizvodnjo titanovega dioksida, dva v Evropi in eden v Aziji, kar bo zmanjšalo proizvodni pritisk na trg. Ena od multinacionalk se je finančno prestrukturirala. Kar zgolj priča o tem, kako kompleksne so bile lanske razmere. V zadnjih tednih so se cene barvila na azijskih trgih dvignile. Nekoliko so se povečali tudi prevozni stroški iz Azije v Evropo, kar pomeni, da je cena kitajskega barvila v Evropi nekoliko dražja,” je optimističen.

Obenem padajo tudi cene energije, zato bodo letos za energijo plačali bistveno manj kot lani, čeprav pa še vedno približno dvakrat več kot v letih pred krizo.

V nerevidiranem poročilu navajajo, da kazalniki razpoloženja nakazujejo na šibko dinamiko gospodarske aktivnosti. Pričakuje se, da bo gospodarska rast evrskega območja v naslednjih dveh letih nekoliko višja. Na slednjo bo vplivalo nadaljnje postopno zniževanje inflacije, nizka brezposelnost in krepitev zasebne potrošnje.

Dodajajo še, da bo spreminjanje napovedi in scenarijev v veliki meri povezano z razvojem konfliktov na Bližnjem vzhodu in Ukrajini.

Za letos po besedah direktorja Skoka načrtujejo 186 milijonov evrov prihodkov od prodaje in štiri milijone evrov čistega dobička. Glede izplačila dividend od dobička v letu 2023 bodo skupščini predlagali, da se ne izplača, saj bi v tem primeru morali vračati državno pomoč. Obstaja pa možnost, da bosta uprava in nadzorni svet predlagala izplačilo dividende iz dobička iz preteklih let, kar naj bi bilo jasno še aprila, po seji nadzornega sveta.