Norvežani so se učili od Celjanov


Ljudska univerza Celje je v preteklem tednu gostila norveško delegacijo, ki si je v okviru projekta ‘PreseNEETi se’ ogledala dobre prakse dela z mladimi s težavami v duševnem zdravju.

Celjani so dokazali, da se lahko tudi Norvežani od njih veliko naučijo. Na Ljudski univerzi Celje so v prejšnjem tednu gostili osem predstavnikov norveške delegacije, katerim so v okviru projekta ‘PreseNEETi se’, ki ga financira Norveški finančni mehanizem, predstavili delo z mladimi, starimi do 29 let, ki ga izvajajo različne domače organizacije in inštituti.

Gostje so najprej spoznali delo Ljudske univerze Celje, kjer jim je svoje pozitivne izkušnje s programom PreseNEETi se zaupala tudi udeleženka Anita. Zatem so se srečali še z mladimi in njihovimi mentorji v programu PUM-O+, obiskali Inštitut Vir, NIJZ pa jih je navdušil s programom To sem jaz. Norvežani ugotavljajo, da v obeh državah pristopamo k mladim na podoben način, ob tem jih zlasti veseli dejstvo, da enako kot oni nismo usmerjeni izključno v zdravljenje z zdravili in poudarjanje njihove diagnoze, temveč v opolnomočenje mladih in sprejemanje njihove lastne identitete, pri čemer pa ne pozabljamo niti na delo z družinskim okoljem mladega človeka.

»Norveška delegacija, ki smo jo po obisku v Celju spremljali še v Ljubljani in Mariboru, pravi, da se vrača domov z obilico novih idej in veliko željo po nadaljnjem sodelovanju na področju dela z mladimi s težavami v duševnem zdravju,« pojasnjuje Helena Povh, vodja projekta »PreseNEETi se«, in zaključi, da so tovrstni obiski izjemna priložnost za izmenjavo dobrih praks, zato se tudi sama veseli nadaljnjega sodelovanja.