Podčetrtek gostil dneve slovenskega turizma


V Podčetrtku so od ponedeljka do srede potekali Dnevi slovenskega turizma, ki veljajo za največji strokovni dogodek na področju turizma. V okviru prireditve Dnevi slovenskega turizma je poteka tudi jubilejni, že 60. gostinsko-turistični zbor ter zaključek akcije Moja dežela lepa in gostoljubna. Dogodek sta obiskala tudi premierka Alenka Bratušek in gospodarski minister Stanko Stepišnik. Bratuškova je na dogodku izpostavila, da turizem zaseda pomembno mesto v slovenskem gospodarstvu, njen pomen pa iz leta v leto narašča in dodala, da posega na številna področja človekovega življenja ter postaja eden največjih ekonomskih in družbenih fenomenov današnjega časa.

V Termah Olimia se že leta zavedajo, da je prav turizem z ugodnimi vplivi na gospodarski, družbeni in socialni razvoj ena izmed najpomembnejših gospodarskih panog ter eden od glavnih dejavnikov nacionalnega in regionalnega razvoja v Sloveniji. O slednjem se je strinjala tudi Bratuškova in potrdila, da je turizem v času krize ena redkih gospodarskih panog s pozitivnimi kazalci. Bratuškova je v nagovoru izpostavila tudi delo slovenskega turističnega gospodarstva, ki je v zadnjem desetletju in pol ob pomoči države in evropskih sredstev uspelo izgraditi moderno infrastrukturo in pripraviti privlačne turistične produkte, seveda pa daje nova delovna mesta in številne dodane vrednosti.

Bratuškova se sicer zaveda pomembnosti turizma, a konkretnih napovedi ni bilo slišati

V slovenskem turizmu, ki predstavlja 12 odstotkov BDP (8 % celotnega izvoza in 40 % izvoza storitev), ima redno zaposlitev približno 45.000 ljudi, še 12.000 pa jih občasno ali redno pomaga, ob upoštevanju turističnega multiplikatorja pa ima na račun turizma redno zaposlitev 81.000 ljudi. Tako Bratuškova kot predsednik Turistično gostinske zbornice in direktor Term Olimia Zdravko Počivalšek pa sta prepričana, da bi ob dosegu začrtanih ciljev turizem kot edina izvozna dejavnost lahko še znatneje prispeval k že tako visokemu saldu turistične izvozno uvozne bilance. Kljub kriti je namreč Slovenija v 2012 s tujskim turizmom zaslužila več kot 2 milijardi evrov.

Predsednik Turistično gostinske zbornice in direktor Term Olimia Zdravko Počivalšek je na nedavni novinarski konferenci izpostavil, da od države pričakuje, da bodo povečali sredstva za promocijo slovenskega turizma v tujini. Bratuškova je o tem dejala, da so v času te vlade za kar 3 milijone evrov povečali sredstva za promocijo slovenskega turizma in izpostavila možnost ponovne osamosvojitve nacionalne turistične organizacije.

Strategije za razvoj slovenskega turizma kot temelja njegovega napredka se je dotaknil tudi minister Stanko Stepišnik. Tudi on se zaveda, da je turizem dejavnost, ki vpliva na celotno gospodarstvo, ustvarja številna delovna mesta ter vpliva na uravnotežen regionalni razvoj. Tako Bratuškova kot Stepišnik se torej zavedata, da turizem zavzema pomembno mesto v slovenskem prostoru. Oba sta včeraj zagotovila, da bo zato tudi vlada namenila ustrezno pozornost turizmu. A žal kakšnih konkretnejših obljub ali napovedi, kljub temu, da ima slovenski turizem kot ena redkih panog še vedno zdravo jedro, ni bilo slišati.

Priznanja v turizmu tudi Rogaški Slatini, Olimju, Podčetrtku in Ponikvi

Zvečer je v hotelu Sotelia v okviru prireditve Dnevi slovenskega turizma potekala svečana podelitev priznanj v turizmu pod pokroviteljstvom predsednika države: “SLOVENIJO ČUTIM: Moja dežela – lepa in gostoljubna“. V akciji so ocenili okoli 150 krajev in institucij. Na podelitvi je bil prisoten tudi predsednik državnega zbora Janko Veber. Slednji je izpostavil, da so za uspeh v turizmu nujno potrebni trdo delo, požrtvovalnost in kreativnost. Tudi on se strinja, da turistična panoga v Sloveniji sicer zaseda pomembno mesto, a je domet lahko še veliko višji. Turizem dojema predvsem kot priložnost in izpostavlja le odgovorno upravljanje in povezovanje v turizmu, kar bo zagotovo vodilo k še večjim uspehom.

Po rezultatih komisije je v kategoriji večja mesta na prvem mestu Ljubljana, sledita Velenje in Maribor. Pri srednjih mestih je po oceni državne komisije najbolj urejena Nova Gorica, pred Kamnikom in Slovenj Gradcem. Pri manjših mestih je slavila Črna na Koroškem, ki ji sledita Cerklje na Gorenjskem in Ormož.

V kategoriji turistični kraji je največ točk zbral Bohinj, pred Portorožem in Bledom, pri zdraviliških krajih pa Rogaška Slatina pred Šmarješkimi toplicami in Zrečami. Najvišje priznanje med izletniškimi kraji je pripadlo Olimju, drugo Kostanjevici na Krki in tretje Ribnici na Pohorju. Z nazivom najlepšega kampa se ponaša Kamp Bled pred Kampom Kamne in Šobec.

Med mladinskimi prenočišči je najvišje priznanje dosegel Mladinski hotel Punkl (MCC Hostel je bil 3.), med mestnimi jedri Sežana, med trškimi jedri Velika Polana, med vaškimi jedri pa Ponikva.

Prek spletnega glasovanja pa je pri večjih mestih največ glasov dobilo Velenje, pri zdraviliških krajih Moravske toplice, pri turističnih krajih pa Cerkno.

Po izboru Društva slovenskih turističnih novinarjev je dobitnik letošnjega Kristalnega Triglava, priznanja za vrhunske dosežke v slovenskem turizmu, Thalasso Spa Lepa Vida v Krajinskem parku Sečoveljske soline.

Priznanje Ambasador slovenskega turizma 2013 so tokrat podelili podpredsedniku globalnih operacij pri Royal Caribbean Cruise Line Johnu Weisu. Za ambasadorja ga je strokovna komisija potrdila zaradi njegove pomembne vloge pri promociji in pozicioniranju Slovenije kot turistične destinacije na globalnem zemljevidu, še posebej pa v hitro razvijajočem se segmentu potniških oziroma turističnih ladij.

Priznanje za dosežke na področju prepoznavnosti slovenske kulinarike in Slovenije v Evropi in svetu je prejel Janez Bratovž, kuharski velemojster, ki se je kalil doma in v Evropi. Priznanje za življenjsko delo v gostinstvu je prejel Alfred Polak, ki že skoraj 60 let živi in dela za gostinstvo, razvoj stroke in dvig kakovosti storitev.

Turistična zveza Slovenije je podelila priznanje za izjemen prispevek pri razvoju Turističnih društvenih organizacij Dominiku S. Černjaku.

V Podčetrtku v času prireditve Dnevi slovenskega turizma predstavljajo tudi trženjske in promocijske dejavnosti državnih turističnih organov za prihodnje leto, posebno sekcijo pa so namenili izzivom digitalnega trženja. Dneve slovenskega turizma bodo sklenili nocoj s podelitvijo priznanj v tekmovanjih 60. gostinsko-turističnega zbora. V številnih gostinskih in hotelirskih veščinah se je pomerilo približno 600 tekmovalcev.

Vabljeni k ogledu bogate galerije fotografij (klik!), posnetih na prireditvi Dnevi slovenskega turizma v Podčetrtku.