Visoko podagoško priznanje za ravnatelja celjske gimnazije


Zavod Republike Slovenije za šolstvo je v ponedeljek podelil šest priznanj Blaža Kumerdeja za prispevek v vzgoji in izobraževanju.

Z njimi posebej izpostavljajo posameznike in kolektive za strokovne dosežke pri vzgojno-izobraževalnem delu z mladimi in uvajanju novosti v vzgojno-izobraževalnih ustanovah.

Med prejemniki za prejšnje leto je tudi aktualni ravnatelj Gimnazije Celje – Center, Rok Lipnik. Gimnazija Celje – Center je kot kolektiv priznanje prejela leta 2015.

Utemeljitev priznanja:

Rok Lipnik, profesor matematike na Gimnaziji Celje-Center, odlično strokovno sodeluje z Zavodom RS za šolstvo na različnih področjih že vrsto let. Predava na študijskih srečanjih, se udeležuje različnih izobraževanj, koordinira projekte na šoli in je del različnih razvojnih nalog in predmetno-razvojnih skupin. Pri svojem delu si zastavlja in sledi visokim standardom poučevanja matematike na področju strokovnosti, odnosa do dela in odnosa do dijakov.

Svoje strokovno znanje ves čas nadgrajuje in poglablja ter kontinuirano skrbi za svoj profesionalni razvoj. Ob tem pa svoje izkušnje uspešno deli in predstavlja drugim učiteljem ter jih navdušuje za spremembe in sodobne pristope k učenju in poučevanju matematike. Ima izvrstno sposobnost reflektiranja lastne pedagoške prakse, v katero ves čas vnaša izboljšave na področju oblik in metod dela z dijaki in s tem razvija pri dijakih pozitiven odnos do matematike. Je član Predmetno razvojne skupine za matematiko in s svojimi prispevki presega pričakovanja z vidika strokovnih prispevkov in idej.

Svoje izkušnje pri spreminjanju lastne pedagoške prakse je predstavljal na številnih strokovnih srečanjih in za različne ciljne skupine. V prispevku na Konferenci o učenju in poučevanju matematike, KUPM 2016, z naslovom Matematika skozi vprašanja in kriterije je predstavil razmišljanja o pomenu zastavljanja vprašanj pri pouku matematike, o njihovem osmišljanju in o vprašanjih kot orodjih za dosego ciljev. Svoje delo je načrtoval v različnih oblikah glede na priporočila ZRSŠ, tako da so dijaki hkrati osmislili učenje in znanje, sledili lastnemu tempu in pridobili kakovostno povratno informacijo.

Matematiko uspešno povezuje tudi z drugimi področji in na ta način prispeva k razvijanju pozitivnega odnosa do matematike. Dijake večkrat vzpodbuja h kreativnosti in povezovanju z umetnostjo, tovrstno dejavnost je s svojim primerom dejavnosti delil z bralci spletne izdaje priročnika za učitelje Ugotavljanje matematičnega znanja, ki je izšel leta 2020. Vizualno predstavitev dijakov, ki so na tak način izkazali svoje znanje o metrični geometriji v prostoru, je poimenoval Vizualna predstavitev pri matematiki kot priložnost razvijanja ustvarjalnosti.

Rok Lipnik že vrsto let sodeluje v razvojnih nalogah Zavoda RS za šolstvo, ki podpirajo učitelje pri izvajanju pouka po načelih formativnega spremljanja in pripravi didaktičnih gradiv ter jih spodbujajo k širjenju dobre prakse na nivoju šole in širše.

Dijaki Roka Lipnika imajo možnost soustvarjati učni proces, predlagati, kaj bi pri pouku lahko bilo drugače, postavljati vprašanja, izbirati načine, s katerimi izkazujejo svoje znanje, so vključeni v samovrednotenje in vrstniško vrednotenje znanje itd., predvsem pa imajo matematiko radi. Vse to pripomore k temu, da so bolj zavzeti za učenje, razvijajo večje samozaupanje in samozavest ter prevzemajo večjo odgovornosti za lastno učenje.

Rok Lipnik se zavzema za dobre odnose, medsebojno spoštovanje in mu je mar za vsakega dijaka. Dijakom prisluhni, jih sliši in spodbujala k izražanju njihovih misli, pogledov, želja, prioritet, skrbi ter pomislekov o učenju in poučevanju. Dijaki se tako bolje učijo, razvijajo bolj kakovostne dosežke in se počutijo vključene.

Rok Lipnik je odličen učitelj matematike, ki pomembno prispeva in deli svoje znanje, inovativne pristope in pedagoški optimizem na konferencah in posvetih, ki jih organizira Zavod RS za šolstvo v okviru projekta in širše, zato je prav, da se njegovo strokovno delo prepozna tudi v širšem slovenskem prostoru in strokovni javnosti, zato prejme priznanje Blaža Kumerdeja.