Komedija Dvojčka na celjskem odru: Kajuhovci uspešno aktualizirali starorimskega klasika


Dvorana Gimnazijka, na podstrešju I. gimnazije v Celju, je bila sredi prejšnjega tedna prizorišče uprizoritve komedije, ki sodi v sklop uprizoritev, ki jih v zadnjih letih pripravljajo dijaki programa klasične gimnazije, člani gledališke skupine Kajuhovi klasiki.

Tokrat so pod režijsko taktirko Džane Porić na oder postavili komedijo Dvojčka, ki jo je pred približno 2.200 leti napisal starorimski komediograf Tit Makcij Plavt. Do danes se je ohranilo okoli 20 njegovih del, s katerimi je s humorističnim pretiravanjem obdeloval življenje v stari Grčiji. Plavtova Dvojčka sta navdahnila tudi Shakespeara in njegovo Komedijo zmešnjav.

Dvojčka in suženj; ; foto: Tea Belak

Z Dvojčkoma so se kajuhovci prvič srečali pred desetletjem, ko so na srečanju klasičnih gimnazij odigrali eno dejanje. Leta 2018 so se lotili Sofoklejeve Antigone, ki jo je takrat režirala Ana Trbovc. Leta 2019 so pod taktirko Ane Trbovc odigrali Evripidovo Medejo, ki so jo odigrali tudi na festivalu antične kulture v bližini Šibenika. Lani so pod vodstvom Džane Porić uprizorili Sofoklejevo tragedijo Kralj Ojdip, s katerim so gostovali tudi na Čufarjevih dnevih.

Iz prologa zgodbe izhaja, da ima sirakuški trgovec sinova dvojčka, ki sta si tako podobna, da ju ni mogoče ločiti. Enega od njiju so pri sedmih letih ukradli, drugega pa so v njegov spomin poimenovali enako kot brata, torej z Menajhem. Odrasli Menajhem v Draču nevede naleti na ljudi, ki imajo bližnja srečanja z njegovim bratom in stvari se hitro zapletejo …

Eden od dvojčkov v prizoru z Erotijo in Penikulum – parazitom; foto: Tea Belak

Celjska Dvojčka sta bila za razliko od prejšnji uprizoritev kajuhovcev v neklasični maniri. Oder in kostum sta bila minimalistična, prav tako pa so se lotili manj resnega žanra, čemur so prilagodili tudi govorico. Ta je vsebovala tudi kakšno kletvico, česar iz ust kajuhovskega dijaka ravno ni za pričakovati. Vsekakor je dijakom uspelo izvesti nekaj zanimivih besedilnih akrobacij, obenem pa je s svojo prezenco in jasno artikulacijo vseeno nekoliko bolj izstopala Erotija, ki jo je igrala Iva Topolovec, ki se lahko pohvali tudi kot nagrajenka literarnega natečaja Slovenske matice.

Če med aktualizacijami izpostavimo eno, je to tista, ko suženj izposluje osvoboditev od gospodarja Menajhmusa in mu ta reče: »Bodi svoboden!« Suženj pa, vedoč, da je danes treba za vsako stvar imeti papir, ker beseda ne šteje …, prosi še za potrdilo.

Eden od dvojčkov v prizoru s soprogo in Penikulum – parazitom; foto: Tea Belak

Režiserka predstave, Džana Porić, je ob prejemanju čestitk o delu ustvarjanja za naš portal dejala: »Izvorno besedilo je za današnje čase dokaj zastarelo, zato sem vse skupaj želela približati današnjemu občinstvu. Skupaj smo se trudili, da bi govor čimbolj posplošili, dodali tudi nekaj vulgarnosti, da bi iz njih izvabili nasmeh, kar mislim, da nam je uspelo.« Dodajmo, da si Džana želi nadaljevati izobraževanje na AGRFT, in sicer v smeri gledališke režije.

Velik del je s svojimi izkušnjam k predstavi prispevala mentorica, profesorica latinščine, Ivana Šikonija: »Pri Plavtovih igrah ni nikakršne kritike na račun javnega življenja v Rimu. Odločili smo se, da bomo igro aktualizirali, tako da je bilo potrebno poskrbeti tudi za to, so pa to bile ideje vseh nas, ki smo sodelovali pri pripravi.«

Ob koncu predstave je ravnatelj I. gimnazije v Celju, dr. Anton Šepetavc, vse nastopajoče obdaril s cvetjem, za naš portal pa povedal: »Uprizoritev Plavtove komedije za nas pomeni novost, saj so se dijaki prej lotevali grških klasik. Vse skupaj je lepo presenečanje, saj je delo aktualizirano, in glede na prostor in ostale zmožnosti, krasno postavljeno. Vsi sodelujoči so se izjemno izkazali in sem na njih res ponosen. Delali so dneve in dneve, zadnji vikend tudi v soboto in nedeljo. Lahko rečem, da gre za lep primer prizadevnih mladih ljudi in upam, da bomo imeli takšnih v prihodnosti čim več.«

Dramske vloge:

Menajhem I: Daša Lenko

Mehajhem II: Urban Skok

Mesenion, suženj: Svit Gorjup

Penikul, parazit: Lana Lampret

Soproga Menajhma I: Zarja Ozvatič

Erotija, ljubica Menajhma I: Iva Topolovec

Cilinder, kuhar: Miha Grasselli

Starec, soprogin oče: Mia Šuc

Zdravnik: Vita Kampuš

Sobarica Menajhmove ljubice: Nika Verdev

Plačanci: Sara Babič, Karolina Ceraj, Ariana Povše, Miha Grasselli

Tehnika: Džana Porić, Aljaž Bornšek

Maska: Julija Arzenšek Šinik