Škof, mučenec in zavetnik Celja dobil svoj park


Mestni svet Mestne občine Celje je na decembrski seji sprejel sklep o imenovanju Parka svetega Maksimilijana Celjskega, ki se nahaja na območju med Mariborsko cesto in Levstikovo ulico. Pobudo za poimenovanje območja so podali Turistično in kulturno društvo Celje, Zgodovinsko društvo Celje in Pokrajinski muzej Celje.

Na območju parka, ki ga na severni in vzhodni strani razmejuje Mariborska cesta, na jugu pa Levstikova ulica, naj bi leta 284 n. št. obglavili sv. Maksimilijana Celjskega, ki je bil škof in mučenec, zavetnik mesta Celje in sozavetnik Škofije Celje.

Foto: Simon Valant

Maksimilijan naj bi se rodil v Celju. Svojo bogato dediščino, ki jo je podedoval po starših, je
razdajal pomoči potrebnim, sužnje, ki so delali v njegovi hiši, pa je osvobodil. Po šolanju v Rimu je bil posvečen za duhovnika, zaradi njegovega zglednega življenja pa nato še v škofa.

Evangelij je oznanjal tudi v rodnem Celju, kjer ga je rimski sodnik nagovarjal, naj se pridruži poganski veri. Kljub pozivom in grožnjam je ostal zvest krščanstvu, za kar je bil obglavljen. Po legendi naj bi na mestu obglavljenja začel izvirati studenec z zdravilno močjo. Verniki so ga tu pokopali, nad grobom pa postavili majhno cerkev, posvečeno sv. Maksimilijanu.

Območje sedanjega parka je bilo v času od srednjega veka do 19. stoletja cilj številnih romarjev, ki so pričali o zdravilni moči studenca. Tovrstna legenda daje mestu dodano vrednost in predstavlja razvojni potencial za celjsko kulturno dogajanje ter turizem.

Grafični prikaz območja, ki obsega Park svetega Maksimilijana Celjskega:

Foto: MOC