Od petka javna razgrnitev dopolnjenega osnutka občinskega prostorskega načrta in Okoljskega poročila za OPN Mestne občine Celje

Mestna občina Celje bo v petek, 15. decembra, javno razgrnila dopolnjen osnutek OPN in Okoljsko poročilo za OPN Mestne občine Celje. Javna razgrnitev bo do petka, 9. februarja 2024, v tem času pa bo organizirana tudi javna obravnava.

OPN je izjemno pomemben prostorski in strateški dokument za lokalno skupnost. Omogočil bo urejeno prostorsko in zemljiško politiko, ki sta osnovi za kontinuirano kakovosten prostorski razvoj mesta in celotne občine. Sestavljen je iz strateškega in izvedbenega dela.

Strateški del OPN določa izhodišča in cilje ter zasnovo prostorskega razvoja občine, usmeritve za razvoj poselitve in za celovito prenovo, usmeritve za razvoj v krajini, za določitev namenske rabe zemljišč in prostorskih izvedbenih pogojev, zasnovo gospodarske javne infrastrukture lokalnega pomena, območja naselij, vključno z območji razpršene gradnje, ki so z njimi prostorsko povezana, ter območja razpršene poselitve. V izvedbenem delu OPN so ob upoštevanju usmeritev iz strateškega dela za celotno območje občine določena območja namenske rabe prostora in enote urejanja prostora ter oblikovani splošni, podrobnejši in posebni prostorski izvedbeni pogoji (PIP).

“Veseli me, da začenjamo z javno razgrnitvijo tega izjemno pomembnega strateškega in izvedbenega prostorskega dokumenta naše lokalne skupnosti. Sprejem občinskega prostorskega načrta je ena ključnih točk mojega političnega programa, ki urejanje prostora vidi kot temelj za nov razvojni preboj našega mesta s primestjem. Ne gre zgolj za ustvarjanje novih prostorskih in prometnih pogojev, ki bodo omogočili zagon gospodarskih in stanovanjskih dejavnosti, temveč za zagotavljanje urejene prostorske in zemljiške politike, ki je osnovni pogoj za razvoj Mestne občine Celje ter obenem gonilnik gospodarskega in družbenega razvoja regije. Srednje velika, zelena in dobro povezana regionalna središča predstavljajo idealna mesta prihodnosti. Zagotavljanje odpornega in dolgoročnega razvoja potrebuje strateški okvir, ki ga predstavlja sprejetje prvega občinskega prostorskega načrta. Verjamem, da je občinski prostorski načrt živ dokument, ki bo z javno razgrnitvijo še pridobil na svoji vsebini in kakovosti, zato vabim občanke in občane, da se udeležijo javnih predstavitev in da podajo svoje pobude k samemu dokumentu”, poudarja župan Mestne občine Celje Matija Kovač.

»Občinski prostorski načrt določa namembnost vseh površin občine in z njegovim sprejetjem bomo končno dobili na parcelo natančno določeno namensko rabo zemljišč. Nekje bo to gozd, kmetijska površina, nekje grajeno oziroma urbano okolje, stanovanjski objekti, gospodarske cone … Preskok, ki ga bo omogočal novi OPN, ima dodano vrednost v tem, da se bodo izvedbeni akti izvajali usklajeno s premišljeno strategijo razvoja mesta, ki zagotavlja, da zgrajeno ne bo le naložbeni minimum, ampak predvsem odgovor na potrebe mesta in ljudi, ki tukaj živijo in delajo. Verjamem, da bo OPN Celju prinesel dodatni razvojni zagon in s tem tudi priložnost za dvig kakovosti življenja, saj bo omogočil boljše prilagajanje izgradnje usmeritvam varstva okolja in predvsem potrebam skupnosti,« dodaja vodja Oddelka za okolje, prostor in komunalo na MOC mag. Miran Gajšek.

Opis načrtovanih ureditev

Celje se bo razvijalo kot središče nacionalnega pomena ter hkrati regijsko in občinsko središče, kot osrednje upravno, gospodarsko, zaposlitveno, izobraževalno, kulturno, versko in prometno središče občine in Savinjske razvojne regije ter s tem predstavljalo najpomembnejše središče med Ljubljano in Mariborom.
Z gospodarskimi conami, stanovanjskimi območji in številnimi javnimi funkcijami občinskega, regionalnega in nacionalnega pomena ter z razvojem univerzitetnega središča bo Celje krepilo vlogo v omrežju središč.

V ta namen se zagotavljajo zadostne površine za razvoj gospodarskih, oskrbnih, storitvenih in družbenih dejavnosti ter dejavnosti, ki prinašajo nova delovna mesta. Hkrati bodo zagotovljene površine za različne oblike stanovanjske pozidave različnih gostot, pri čemer se bo spodbujala večja koncentracija prebivalstva v Celju in večjih središčih in zmanjševala težnja po razpršitvi poselitve. V ta namen bo treba izboljšati komunalno in prometno infrastrukturo.

Občina bo usmerjala poselitev znotraj poselitvenih območij naselij tako, da se bodo prvenstveno izkoristile proste in nezadostno izkoriščene površine v naseljih ter s prenovo in sanacijo degradiranih območij v naseljih. Za nadaljnji prostorski razvoj in širitev ter sanacijo se opredelijo poselitvena območja s smiselno zaokrožitvijo naselij.

Javna razgrnitev bo od 15. decembra 2023 do 9. februarja 2024 na spletni strani Mestne občine Celje in na Mestni občini Celje v sejni sobi pri vratarju (vhod z Ljubljanske ceste 1).

Sejna soba pri vratarju bo odprta v času uradnih ur, in sicer:

  • ob ponedeljkih, od 8.00 do 11.00 in od 12.00 do 15.00,
  • ob sredah, od 8.00 do 11.00 in od 12.00 do 16.30, in
  • ob petkih, od 8.00 do 12.30.

Javne obravnave bodo v veliki dvorani Narodnega doma:

  •  9. 1. 2024, ob 17.00 za mestne četrti Center, Dečkovo naselje, Dolgo polje, Gaberje, Hudinja, Kajuh, Lava, Nova vas, Savinja in Slavko Šlander,
  • 16. 1. 2024, ob 17.00, za krajevne skupnosti Pod gradom, Aljažev hrib in Teharje
  • 23. 1. 2024, ob 17.00, za krajevne skupnosti Trnovlje, Ljubečna in Škofja vas ter
  • 30. 1. 2024, ob 17.00, za krajevne skupnosti Medlog, Ostrožno in Šmartno v Rožni dolini.

 

Naročnik: Mestna občina Celje