Celje kot odprt kulturni prostor, temelječ na dediščini, ustvarjalnosti in skupnosti

Mestna občina Celje je s potrditvijo na zadnji seji mestnega sveta dobila Strategijo razvoja kulture v občini za obdobje od leta 2024 do leta 2027, z usmeritvami do leta 2031.

Projekt priprave strategije sledi cilju po usmerjenem načrtovanju razvoja kulture v Celju za daljše obdobje, hkrati pa izpolnjuje obveznost občine, da na podlagi zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo sprejme svoj lokalni program za kulturo vsaj za obdobje štirih let.

Dr. Bojan Cvelfar: Za kulturni ekosistem, ki prispeva h kakovosti bivanja Celjanov

Z lutkovne predstave Alma o Almi Kralin ( foto: Žiga Bedrač)

Dr. Bojan Cvelfar, vodja oddelka za družbene dejavnosti na Mestni občini Celje, je ob pripravi pomembnega strateškega dokumenta poudaril, da sta zgodovina in kulturna dediščina pod simbolom treh zvezd nesporni zaščitni znak Celja, danes pa njegove prebivalce prepoznavamo po ustvarjalnosti in iniciativnosti v najširšem pomenu besede.

»V celjski kulturi želimo negovati spodbudno okolje, ki podpira ustvarjalnost, razumevanje ter spoštovanje kulturne dediščine in prepoznavne mestne identitete Celja. Dostopen in vključujoč kulturni ekosistem naj prispeva h kakovosti bivanja vseh Celjank in Celjanov ter promovira umetnost kot osnovno dobrino, ustvarjalnost in kreativno delo pa kot temeljni razvojni načeli.«

Proces priprave strategije je vključeval poglobljeno analizo stanja na področju kulture, strateške premisleke ter opredelitev in kritično presojo ključnih ciljev. Pri pripravi so sodelovali javni kulturni zavodi, nevladne organizacije s področja kulture in drugi deležniki. Dokument je bil več kot mesec dni v javni razpravi, izvedena je bila javna obravnava osnutka strategije, v končni dokument so bile vključene številne vsebinske pobude z javne razprave.

Panojska razstava Spomin Slovenije; foto: FB profil Zgodovinskega arhiva Celje
Vizija in poslanstvo: v središču ljudje in novi pristopi v kulturi

V obdobju 2024 MOC zarisuje kulturno vizijo, v središču katere bodo ljudje – tako prebivalci Celja kot tudi domači in tuji obiskovalci mesta. Spreminjajoče se družbeno okolje kliče po drugačnih pristopih v kulturi. Poleg tradicionalnih umetniških kulturnih področij se ob pojavu novih medijev in zaradi novih definicij kulture ter dojemanja dostopnosti kulturnih in umetniških vsebin pojavljajo nove kulturne sfere, prakse, kulturni eksperimenti.

V znamenju šestih strateških ciljev

Mestna občina Celje si je za obdobje od leta 2024 do leta 2027 zadala šest temeljnih strateških ciljev, s katerimi bo uresničevala svojo vizijo in poslanstvo na področju kulture.

Prvi strateški cilj – Razvojno naravnan sistem financiranja kulture predvideva, da bo MOC zagotovila rast obsega javnega financiranja kulture iz občinskega proračuna za najmanj dva odstotka letno. Načrtovani so še povečanje deleža sredstev za financiranje preko kulturnih razpisov, vzpostavitev večletnega projektnega in programskega razpisa, digitalizacija razpisov na področju kulture ter spodbude za povezovanje kulturnih organizacij.

Aktivnosti za ustvarjanje učinkovitega, povezanega, prilagodljivega in inovativnega kulturnega ekosistema bodo usmerjene v večjo transparentnost, jasno delitev nalog in iskanje notranjih rezerv z namenom večjega spodbujanja programskega delovanja kulturnih organizacij. Med drugim to pomeni tudi reorganizacijo sistema javnih zavodov na področju kulture, nove modele upravljanja, izmenjavo znanja in dobrih praks ipd.

Tretji strateški cilj se nanaša na dostopno kulturno infrastrukturo, ki bo bolj po meri uporabnikov. Najpomembnejši projekti na področju kulturne infrastrukture so prenova Stare grofije, Celjskega doma, Knežjega dvora in Kajuhovega doma (Center urbanega dogajanja), vzpostavitev Celjskega gradu kot spektakelskega kulturnega prizorišča in zagotovitev depojev.

Da bo kultura generator dodane vrednosti, bo Mestna občina Celje ustvarila enotno kulturno vstopnico, ki bo povezala vso kulturno ponudbo v mestu, obudila festivalsko dogajanje na Celjskem gradu, vzpostavila projektno pisarno za spodbujanje kulturnih in kreativnih industrij in pripravila podrobno strokovno analizo vplivov turizma na kulturno dediščino.

Za doseganje dostopne kulture za vse bo na vseh objektih kulturne infrastrukture v javni rabi zagotovljena fizična dostopnost za gibalno in senzorno ovirane osebe, prav tako bodo zahteve o dostopnosti na podlagi zakona izpolnjevale spletne strani javnih ustanov s področja kulture. MOC si bo prizadevala še za razširitev finančnih ugodnosti za ranljive skupine, vzpostavila kulturno-umetnostno vzgojo kot samostojno vsebinsko področje v sklopu financiranja kulturnih projektov in spodbujala razvoj kulturnih organizacij in prizorišč kot prostorov srečevanja in kontemplacije.

Kultura mora postati osrednja vrednota mesta, kar določa zadnji, šesti strateški cilj kulturne strategije. Uresničen bo s prizadevanjem za varovanje, ohranjanje, popularizacijo in plemenitenje snovne in nesnovne kulturne dediščine kot temeljne kulturne vrednote mesta in vira identitete Celjanov, z enotnim poimenovanjem mesta in glavnih atrakcij, s kulturnimi in spoštljivim dialogom odločevalcev in s tem, da Celje postane nacionalno in mednarodno pomembno kulturno središče.

Omenjene strateške cilje bo MOC uresničevala z 32-timi operativnimi cilji, ki so vključeni v posamične strateške sklope.

Z razstave ob mesecu češke književnosti v Osrednji knjižnici Celje (foto: Andraž Purg,)
Pri vsebini poudarek na avtonomiji kulturnih organizacij

Mestna občina Celje vprašanja vsebinskega delovanja na posameznih kulturnih področjih v veliki meri prepušča avtonomiji posameznih kulturnih organizaciji. V strategiji razvoja kulture za obdobje od 2024 do 2027 MOC zato opredeljuje zgolj širše programske usmeritve in pobude, kjer lahko zagotovi boljše okolje za njihovo uresničevanja, ne da bi posegala v strokovno avtonomijo kulturnih organizacij. Gre za področje knjige, uprizoritveno področje, glasbeno in plesno področje, ljubiteljske kulturne dejavnosti in področje kulturne dediščine.

Celjski dan jazza (Foto: David Valant)

Kulturni pogled, ki seže v leto 2031

Do leta 2031 se Mestna občina Celje osredotoča na uspešno upravljanje in prilagajanje ključnih gradnikov pričujoče strategije, to pa so sistem financiranja kulture, kulturni ekosistem, kulturna infrastruktura, mednarodno sodelovanje ter digitalizacija in podnebna odgovornost.